Bankacılık ve Sigortacılık Okumak

Fotoğraf Markus Spiske üzerinde Unsplash

Bankacılık ve Sigortacılık bölümü okumak bu alanda kariyer sahibi olmak isteniyorsa, başta bölümün amaçları incelenmelidir.

Bölümün ilk amacı, sektörün ihtiyaç duydukları alt yapı, gerekli bilgi ve donanıma sahip uzman niteliklerde kişiler yetiştirmektedir. Bu özelliklerde mezun olan öğrenciler, iş yaşantısına uyum sağlamaları için özel dersler alırlar. Özel derslerin başında işe başladıklarında sıkıntı yaşamamaları adına uygulamalı dersler yer alır. Bölümün titizlikte belirlediği ders ve uygulama programları tam olarak Sermaye Piyasası Kurumun, bankaların ayrıca sigorta şirketlerinin açtığı sınavlara hazırlar. 2009 yılında yapılan düzenlemeler ve alınan SPK kararlarına göre bankacılık ve sigortacılık alanlarında çalışabilme şartlarına 4 yıllık yüksek öğretim lisans sahibi olma şartı konulmuştur. Bunun yanı sıra yine Sermaye Piyasası Kurumunun düzenlediği sınavlarda başarılı düzeyde olmak gerekecektir. Birazda bölümün geleceğinden bahsetmek gerekirse rakamsal verileri sizlerle paylaşmak isterim. Ülkemizde 2002 yılında banka personel sayısı 120.000 iken 2017 ise hızlı bir yükselme ile 196.758’e ulaşmış ve şube sayısının da bu artışla birlikte çoğaldığını tahmin edebilirsiniz. Sayılara bakıldığında ekonomi ile birlikte yine bir artış yaşanacağını tahmin etmek zor değildir.

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Çalışma Alanları

Bankacılık mesleği yapmak ve bu alanda uzmanlaşmak Bankacılık ve Sigortacılık Okulu mezunu olduğunuzda gerçekleşecektir. Bu bölümü tercih ettiğinizde her anlamda nitelikli ve çalışmaya hazır halde, sınavlarda da başarılı olarak iş hayatına atılabileceksiniz. Bölümden mezun olanlar bankalarda ve sigorta şirketlerinde uzman olarak çalışabilir hatta zamanla yönetici kadrosunda yer alabilirler. Yalnızca bankacılık ve sigortacılık işleri yapan şirketlerde değil farklı alanlarla da iş bulma imkanı vardır. KOBİ’lerde ve finans kurumlarında da çalışma fırsatı vardır. Bölümde verilen eğitimlerde, reel kesim firmaları ve finansal şirketlerin çalışmalarına uyum sağlayacak niteliklerde belirlenmiştir. 4 yıllık bir lisans eğitimi sonucunda mezunlar, tüm bankaların müfettişlik sınavlarına girme hakkı elde eder. Hem kamu kesiminin hem de özel kesimin sınavla müfettişlik alımlarını takip edilerek, sınavların ardından müfettiş olma hak ve becerilerine sahip olmaktadırlar.

Dijital Sigortacılık

Günümüzde sigortacı olmak isteyenler Bankacılık ve Sigortacılık Okulunu tercih edebilecekleri gibi ayrıca yalnızca sigortacılık dersleri alabilecekleri okulları da tercih edebilirler. Bölümden mezun olunduktan sonra sigorta acentelerinde, Banka ve Sigorta şirketlerinde uzman olarak, broket şirketlerinde, finans kurumlarında, finans kurumlarında, Hayat ve Sağlık sigortacı şirketlerinde, kredi kuruluşlarında ve sigorta eksperliği gibi alanlarda rahatlıkla çalışabilirler. Son günlerde dijital sigortacılık alanında ilerleme görülmektedir. Bu durumla birlikte sigorta girişimlerine internet ortamında rastlayabilir, sigorta girişimi yapan kişilerden sigorta hakkında farklı, eğlenceli bilgiler alabilirsiniz.