Bir Web Sitenin Kolay Kullanımlı Olmasında Seo’nun Önemi

Photo by Le Buzz on Unsplash

Seo hakkında mutlaka bir şeyler biliyor veya duymuşsunuzdur. İngilizce kelimelerin baş harflerinden oluşan SEO kelimesinin Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu’dur. Arama Motoru Optimizasyonu nedir? Faydaları nelerdir? Öncelikle Arama Motoru nedir? Sorusundan başlayalım. Web sitelerinin arama motorları sayesinde daha kolay aranarak ve ilk sıralarda yer alması için belirlenen kriterlere uygun olarak hazırlanarak optimize edilmesidir. SEO faydaları ise; bir kişi hedeflenen anahtar kelimelerinizi aramak için arama motoruna giriş yaptığında eğer SEO kurallarına uyulduysa ilk sıralarda yer almanız ve işinizde her zaman başarılı olmaktır. Tabi reklam içerikli yani paralı reklam yaptıran sitelerden önce çıkmanız biraz zaman gerektirecektir. Fakat onların hemen ardında yer almak ilk hedefiniz olmalıdır.

Bir projenizin ve web sitesinin kolay kullanımda olması SEO kurallarında da geçerlidir. Bu özellikler sitenizi rakip sitelerden ayıracak olan temel özellikler arasında yer alacaktır. Nedir genel özellikler nelerdir?

Web dünyası içerisinde yer alan kişiler tasarımcı, geliştirici görevleriyle çalışanların bir sitenin nasıl olması gerektiğiyle ilgili mevcut bilgileri vardır. Temel kurallar dahilince web sitelerin işlevsiz konumda olan bir çok kişi de vardır. Bu kişiler internet rüyasına kendini kaptırmış ve büyük hayallere dalmış kişilerdir. Genellikle düşünceleri web sitelerinin rakiplerinin arasında en iyisi olmalı, insanlar sitelerini ziyaret ettiklerin en iyi olduklarına dair yazıları okumalıdır. Fakat burada unuttuğu tek şey SEO kurallarıdır.

Bir web sitesinin kolay kullanılabilir olması için ziyaretçiler açısından düşünmek gerekir. Ziyaretçiler siteye tıklandığında aradıklarını kolay erişebilmeli ve nereye tıklasam diye düşünmemelidir. Web sayfaları gezmek gündelik işler arasında çoktan girmiştir. Örneğin elinize bir dergi aldığınızda en küçük karesine kadar okumazsınız. Web sitelerinde de aynı mantık işlenir. SEO bu tavır ile her durumda zamanın kısıtlı olduğunu bilir. Sayfa içerisinde yer alan her şey okunmaz burada tek amaç ziyaretçilerin aradığı bilgiye kolay ulaşmasıdır. Organik SEO çalışmalarından sonuç alınması için sabır, iyi bir çalışma, güven sizleri her zaman başarıya ulaştıracaktır.