C# mı Java mı?

Türkiye pazarında C# mı java mı sorusunun cevabını bu yazımda bulabilirsiniz. 

Dünyada java popüler diller arasındadır. Gelişmekte olan diğer yazılım dillerine göre java ön planda olurken C# daha da geridedir. Türkiye’de C# kullanım oranları oldukça yüksektir. Hatta bazı firmalar java ekibiyken artık farklı dile geçmektedir. Türkiye pazarında neredeyse yarı yarıya yaygınlığı olan iki dilde kullanılmaktadır. C# ve java’nın teknik özellikleri ele alındığında, C#’da yaptığınız her şeyi java’da da yapabilir ve tam tersi java’da yaptığınız her şeyi de C#’da yapabildiğinizi söylemek isterim. İkisi de birbirine çok benzer. Kimi özellikler karşılaştığında C# Microsoft güdümlü olduğundan dolayı dil anlamında belirgin kolaylıklar vardır.

C# mı java mı sorusunda kimileri C# dilinin yalnızca sürükle bırak olarak algıladığı için C# cevabını verebilir. Bu program yalnızca sürükle bırak hamlesinden ibaret değildir. Java’da da sürükle bırak yapabileceğiniz programlar vardır. Microsoftcular olaya kolay, hızlı programlar geliştireyim diye baktıkları için maalesef bu durum böyle zannedilmektedir. Genel olarak bakıldığında bankacılıkta, savunma sanayisinde ve kamu kurumlardan C# çok yaygın kullanılır. Bu alanlarda karşılaştırma yapıldığında örneğin Türkcell, Türk Telekom gibi kurumlarda java daha yaygındır. Ama C# yaygınlığının en büyük belirtisi, orta ölçekli firmalar, büyük sayılabilecek yazılım evlerinin bu dili kullanıyor oluşudur. Bunun ilk nedeni ise Microsoft’un üniversitelere pazarlama anlamında güzel çalışmalar yapmasıdır. 

Her ne kadar okullarda C# çok öğretilmese de, buna rağmen üniversitedeki öğrenciye bir şekilde ulaşan Microsoft bir şekilde C# başlamasını sağlıyorlar. Bu yüzden kaynak bulmak aşaması kolay olacağı için direk olarak C#’a yönelmektedir. C# mı java mı sorusuna genel olarak bir cevap vermek gerekirse, her ikisinin de yaygınlığı görülür. C# ve java karşılaştırılmaz. Birbirleriyle de karıştırmamak gerekir. Yazılım konusu değişkendir ve zamanla değişir. Programlanma öğrenilerek iyi bir şekilde hakim olmak gerekir. Bir projenin modüllere ayrılmasına kadar yakından öğrenilmelidir. Bir yazılım sürdürülebilir olmazsa program çöker. Birçok projede yazılım geliştiren kişi işten ayrıldığında yeni gelen kişi onunla uğraşmaktansa yeni baştan bir yazılım yazmak ister…