Girişimcilerin Sıklıkla Yaptığı Hatalar

girisimcilerin-siklikla-yaptigi-hatalar
Photo by NeONBRAND on Unsplash

Girişimci olmak öyle kısa sürede, hemen olabilecek bir unsur değildir. Bir girişimcinin sahip olması gereken özelliklerini daha önce Başarılı Girişimcilik İçin Tüyolar yazımızda belirtmiştik. Başarılı girişimci olmak ve hedeflerinize ulaşmak için attığımız adımlarda bazen yanılgıya düşebilirsiniz. Fikre çok aşık olmak sıklıkla düşülen hatalar arasındadır. Fikri oldukça benimseyip dışarıdan gelen geri dönüşlere ve uyarılara aldırış etmemek sorunsalına her girişimci mutlaka düşmektedir. Genellikle önerilen kulaklarınızı kapayın ve yaptığınıza yönelin maddesidir. Fakat bu madde girişimcinin ne yaptığını iyi bilmesi ve emin olduğunda geçerli olmaktadır. Girişimci işi bilmiyorsa bu madde onun için geçerli olmayacaktır. Öğreneceği çok şey olan girişimciler dışarıdaki danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyar.

Sonsuz bir döngüye girilmemesi girişimcilik alanında beklentilerinizi karşılar. Körü körüne bir bağlılık ya da aşk size hem zaman kaybı hem de para kaybı sunar. Bu kişilikteki girişimciler, satışlarını ve geri dönüşlerini kontrol altına almadıkça hata yapmaya devam edeceklerdir. Sonsuz bağlanma, kesinlikle vazgeçmem, satmam sözcükleri yanlıştır. Çünkü bu bir ticari iştir.  Ticari olarak başarıya ulaşmak girişimden verim almak amacıyla ticaretin kurallarını uygulamanız gerekir. Duygusal anlamda bağlanma için başka işlere yönlenmelisiniz. Bir diğer büyük hata ise en sevdiğiniz arkadaşınızı iş ortağı olarak seçmenizdir. Daha önce yıllarınızı birlikte geçirdiğiniz, birlikte güldüğünüz ve ağladığınız kişi en iyi ticari ortağınız olmayabilir. 

Ortak Seçiminde Dikkat!

Girişimcilik alanında ticari ilişkiler çok önemlidir. Normal bir yaşam ilişkisinden oldukça farklıdır ve yakın arkadaş ya da yanlış yatırımcı hatalarına düşülmemelidir. Aile şirketi kurma, birbirlerine olan ilişkiden kaynaklı olarak sorunlara yol açar. Erken dağılmalara iflas edilmelere neler olacaktır. Daha sonra hisse dağılımında, sözleşmelerde, maaşlarda, iş bölümlerinde ya da yapılacak işlerde ayrım gibi sorunlarla işin dağılması kaçınılmaz son olur. En sık yapılan hatalar arasında yer alır. Bu yüzden en başta işinizi sıkı tutmalı, ailenizi, arkadaşlarınızı iş ortaklarınız olarak seçmemelisiniz. Girişim fikrinize sahip çıkmanız güzel ama girişiminizde fikriniz yanlış olsa ve bir şeyler yanlış gitse bile bağlanmanız sizi başarısız yapacak unsurlardır.