Girişimcilikte Başarılı Olmak İçin Sihirbaz Gibi Düşünün!


Photo by Matt Palmer on Unsplash

Bir girişimcilik süresince başarıyı elde etmek, başarıyı yakalamak olağanüstü çaba ile mümkündür.

Söz konusu olan iş dünyası içerisinde rekabet dünyanızda geniş olacaktır. Eğer alanınızda rakiplerinizden üstün olmak ve tabiri caizse dudak uçuklatan başarılara imza atmak için sihirbaz gibi düşünebilirsiniz. Sihirbaz gibi düşünmenizin neyi ye da hangi durumları değiştirebileceği gelin birlikte bakalım.

Başarı İçin Hazırlık Yapın

Hem iş hayatında hem de sihirbazlıkta başarılı bir sonuç için hazırlık yapmak gerekir. Sihirbazlar planlama esnasında öncelikle imkansız olgusunun gerçekleştiği o an ile seyirciden alkışı toplama öngörüsüyle hareket eder. İyi bir hazırlık ve iyi bir plan hedeflediğiniz sonuca ulaşmanızda etkili olur. Hazırlıklar asla zaman kaybı olarak algılanmaz. Bu yüzden doğru hazırlık gerçekleşecekse öncesinde ki hazırlık süresinin hiçbir önemi yoktur.

Herkesten Bir Adım Önde Olun!

Sihirbazlıkta insanları şaşırtmanız için onlardan daha hızlı düşünerek akıl okumanız önde olmanız gerekir. Girişimcilik ise tıpkı sihirbazlık gibi hızlı düşünmeye önde olmayı gerektirir. Harika bir şeye imza atmak tarihte hiçbir zaman kolay olmamıştır. İş dünyasının zeki liderleri sihirbazlarınkine benzer bir hazırlık sürecinin iç yüzeyinde ki bilimsel gerçeğin farkında olurlar. Proaktiflik süreci yani piyasanın gelecekte arz ettiği taleplerini tahmin ederek taleplere uygun rakiplerinden bir adım daha önce cevap verebilmelisiniz. Hedefiniz tam olarak ne ise hedefe yönelik hazırlıklarınızda o denli önemli olmalı ve konuda hassas olmalısınız. Tüm dikkatinizi bu işe vererek birincil hedeflerinize göre hareket edebilirsiniz.

Hedef Kitlenize Hitap Eden Yapacağınız Derin Bir Araştırmaya İhtiyacınız Var

İş dünyasına adım atmak isteyen girişimciler, bu girişimcilik boyunca hedef kitlenin ihtiyaçlarını karşılamaları gerekir. Sihirbazların hedef kitlesi izleyicileridir. İzleyicilerini çok yakından  takip ederek bu durumda bir sürpriz unsuru oluştururlar.

Hedef Kitlenizin Beğenilerini Yakalamak İçin Araç Kullanmaktan Çekinmeyin!

Girişimcilikte başarılı olmak için bir işvereniniz ya da çalışanınız, iş arkadaşlarınız hakkında araştırma yapmalısınız. Böylelikle bilgi ön yüklemesi yaparak hazırlanabilirsiniz. Şunu unutmamalısınız ki hazırlık ile ilgili onca çaba başarınızı zahmetsiz hal almasını sağlayarak herkesin sizin için dahi olduğunuz düşüncesine olanak sunar.