Girişimcilikte Kazanma ve Kaybetme

Photo by Andrew Neel on Unsplash

Hangi alanda girişimcilik yapıyor olursanız olun kendinizi hem kazanmaya hem de kaybetmeye adapte etmelisiniz. Bu makalede sizlere pazarlama alanında hem satıcının hem de müşterinin kazanma ve kaybetme duygularından bahsedeceğim.

Kazanma ve Kaybetme Duygusu Müşterilere Ne Katar?

Girişimcilik alanında ve yaptığınız pazarlamada emeğinizin karşılığınızı alarak tatmin olmanız kazanma duygusunu da birlikte getirir. İnsanoğlu geçmişten beri tatmayı sevdiği bu duyguyu aldığı ve başarılı sonuçların yazılı olduğu karneden itibaren sevmiştir. Kazanan insan mutlu, yaptığı işten de bir o kadar memnundur. Gelelim kaybetme korkusuna, kaybetme korkusu, mevcut olan durumu koruyamamak sonucunda üzüntü duyulan bir duygu olmuştur. Yitirmek, kaybetmek her daim üzücü şeyleri akla getirmiştir. Mutluluklarını ve kazanma duygusunu sürdürmek isteyen her insan kaybetme duygusundan köşe bucak kaçacaktır. Yapılan her girişimcilik bu duyguları dorukta yaşamanızı sağlar. Bu duygular ise direk olarak pazarlamaya etki ederek, sizin piyasadaki yerinizin sabitlenmesi, daha kalıcı olmanız için önemlidir.

Kazanma ve Kaybetme Duygusu Müşterilere Ne Katar?

Müşterinin duyguları açısından bakıldığında kazanma duygusu önem taşır. Örneğin; bir ürün satışınızda yaptığınız 1 alan 1 bedava ya da 1 alana 2.si %50 indirimli kampanyaları alıcıların kazanma duygusunu ortaya çıkarır. Bu teknik ile belki de ilk ürüne bile ihtiyacı olmayan müşterinin aynı anda iki ürün alması müşteriyi aksiyona geçirme kampanyası olarak da adlandırılmaktadır.  İndirimler de yine kazanma duygusunu ortaya çıkarırken, satışların artmasını sağlayacaktır.

Kazanma duygusu hakkında verilen örneklerle kafanızda bir şeyler canlanmış olmalı. Şimdi ise girişimcilik alanında ortaya koyulan hizmetler ve kaybetme korkusundan bahsedelim. Bir kampanya hakkında kararsız kalan müşterinizi iyi günler diyip göndermeniz belki de geri dönüşün imkansızlaştıracak bir hamledir. Böyle bir durumda müşterinize kampanyanın hangi tarihe kadar devam edeceğiniz aktarmanız ve stokların sınırlı olduğunu belirtmeniz etik pazarlama taktikleri arasında yer alacaktır. Vermiş olduğunuz kaybetme korkusu mesajıyla kişi doğal olarak bu fırsat dolu kampanyayı kaçırmak istemeyecektir. İndirimin ve kampanyanın kaybedilebilir olduğunu hatırlatmak her daim kazandırır. Satış süreçleri unutulmamalıdır ki sıcak bir süreçtir. Aradan vakit geçtiğinde soğukluk girecek ve hedeflerinize ulaşmanız zor olacaktır.