Görsel SEO Hakkında

Photo by Host Sorter on Unsplash

İnsanların görsel öğrenme becerileri farklı farklıdır. Görsel SEO pozitif kullanıcı deneyimine oldukça katkı sağlar.

İşitmeye dayalı ya da görsele dayalı öğrenme becerileri yoğunluğu, kişiden kişiye farklılık gösterse de değişmeyen tek şey insanların öğrenmek için sabırsız olmalarıdır. Örneğin bir siteye tıklanıldığında anında bir yükleme ile karşı karşıya kalınmak istenir. Arama motorlarının hızına göre sayfaları ilk sıralara taşıma önceliğini de unutmamak gerekir. Görsellerin site hızıyla alakası olduğu bilinir. Yapılan araştırmalara göre Google web sayfalarında fazla resim olan sayfaların daha az resim olan web sayfalarına göre daha düşük dönüşüm oranlarına sahip olduğunu kanıtlar. Araştırmada da görüleceği üzere web sayfasının bol resimli olması aslında hiçbir şey ifade etmez.

Bir web sitesi sayfasının doğru ve tam olarak yükleniliyor olması görsel SEO için önemli kurallar arasındadır. Sayfanın hızlı yüklenmesi sırasında herhangi bir problem çıkarması sayfa etkinliğini sıfıra indirecek durumlardır. Günümüzde insanlar halen sitelerinde görselleri sıkıştırarak ya da görsel sunmak için eski yolları deneyerek görseller yükler. Hem deneyiminizi korurken hem de daha hızlı sayfa performanslarına ulaşabilmek için bazı tavsiyeler vardır. Bunlar; görselleri doğru kullanmak, görsel sıkıştırmayı otomatikleştirmek ve görselleri yeni nesil formatlarda sunmaktır. Görselleri doğru kullanmak için bir görsel tasarımın siteniz için tehdit yaratıyor olup olmadığına kendiniz karar vermelisiniz. Bunun için çeşitli araçlardan ve programlardan yardım almanız mümkündür.

Görsel sıkıştırmayı otomatik hale getirmek yine etkili bir görsel SEO konusunda önem arz eder.  Hız için görsel optimize etmenin en iyi yolu görsellerin boyutlarını küçültmek ve ayrıca onları sıkıştırmaktır. Görsel sıkıştırması yaparken kritik nokta kayıplı sıkıştırma anında görsel kalitesinden ödün verebiliyor olmanızdır. Daha büyük bir ölçekli sıkıştırmalarda kayıplı sıkıştırma, daha büyük bit derinliğini ortadan kaldırır. Bununla birlikte de belirgin şekilde azaltılmış dosya çözünürlüğünü kullanıcısına sunar. Görselleri yeni nesil formatlarda sunarken; dosyanın formatına göre kayıplı ya da kayıpsız sıkıştırmak kullanılması gerekir. JPEG ve PNG iki resim formatı kullanılır. Sonuca bakıldığında aslında bu işlemin çok da çekici olduğu söylenmez, fakat WebP forması ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.