Güvenli WiFi Hakkında


Photo by Bernard Hermant on Unsplash

Çoğu insana ücretsiz WiFi seçeneği oldukça cazip gözükse de WiFi kullanıcılarını bekleyen korsan tehlikesi vardır.

Güvenli WiFi aramak yerine ücret ödemeden WiFi ağlarına bağlanılmaktadır. Tamamen halka açık WiFi son zamanlar hızla yayılmıştır. Bu ücretsiz erişim alanları genellikle restoranlar, alışveriş merkezlerinde, oteller, işletmelerde, kitapçılarda, havaalanlarında sunulmaktadır. Fakat bu özgürlüğünde de bir bedeli olduğunu unutmamak gerekir. Çok az kişi bu bağlantıların riskini bilir. Kendinizi nasıl koruyacağınızı bilerek güvenli bağlantılar gerçekleştirebilirsiniz. Koruma yöntemlerini öğrendiğiniz kişisel verileriniz, işleriniz güvenli kalacaktır.

Herkese Açık ve Ücretsiz WiFi Riskleri

Herkese açık ve herhangi bir protokol, güvenlik formu olmayan WiFi noktaları tüketiciler açısından oldukça cazip gözükür. Fakat bu ağların ne kadar güvenli WiFi ağ alanıolduğu düşündürür. Tüketiciler için cazip olan bu durum bilgisayar korsanları içinde oldukça caziptir. Aynı ağ üzerinden bağlanmayı tercih eden tüketiciler, gibi dolandırıcılarında güvenliksiz cihazlara rahatça girmesine fırsat sunar. Bilgisayar korsanı sizin kurduğunuz bağlantı noktasında kendini konumlandırabilmeyi bilir. Erişim noktasından iletişim kurmak yerine bilgilerinizi direk olarak onların eline vermiş olursunuz. Tüm özel bilgileriniz, güvenlik ağınız, kredi kartı bilgileriniz, iş dosyalarınız e-postalarınız tehlikeye düşer. Ayrıca bu ağ üzerinden korsanlar, kötü amaçlı yazılımları, virüsleri dijital araçlarınıza yollayabilir. Hatta bazıları artık o kadar çok profesyonel olmuştur ki bu yazılımı bilgisayarınıza yüklemeniz için popüler bir yazılımlar yükseltme sunan pencereyi size yollarlar. Bu pencereye tıkladığınız andan itibaren tüm bilgileriniz onun eline geçecek ve yazılım aktifleştirilecektir.

Risklerden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Son günlerde yaşanılan ağ güvenlik sorunlarının önüne geçilebilmesi, güvenli WiFi önlemleriyle sağlanacaktır. Öncelikle bu ağlara bağlanmamak adına WiFi seçeneğini sürekli kapalı tutmanızda fayda vardır. Çünkü açık unutulan WiFi seçenekleri otomatik bağlantı gerçekleştirerek siz farkında olmadan güvensiz ağlara bağlanmanıza sebep olur. Bir VPN kullanmanız verilerinizin şifrelenmesini sağlar. Ayrıca ücretsiz WiFi noktalarına ihtiyacınız var ise internette gezinirken SSL bağlantılarını kullanmalısınız. Bunun için her zaman HTTPS kullan seçeneğini aktif etmeniz gerekir. Paylaşımı kapatmanız ve alabileceğiniz güvenli WiFi önlemleri arasında olacaktır.