İnsanlar Sosyal Medyayı Niçin Kullanıyor?

Photo by Ryoji Iwata on Unsplash

Sosyal medya kullanımı, normal kullanıcıların tanınmış kişileri, çevresindeki insanları, kurumları ve kampanyaları takip ederken, diğer taraftan ise reklamları insanlara aktarmak amaçlı kullanan kesimde bulunmaktadır. Böylelikle sosyal medya kullanımı iki taraflı bir hale gelmektedir. Hem reklam için kullanan hem de takip etmek istediği şeyleri görmek için kullanan aktif kullanıcılarda bulunur. 3 adet ana medya denilen sosyal medya platformu bulunmaktadır. Bunlar, instagram, facebook, twitter sosyal medya platformudur. Twitter genellikle haberleri takip etmek, siyasi bir konuyu takip etmek amaçlı kullanılır. Artık facebookta bir ünlü sayfadan bir şey paylaşıldığında fazla ses getirmemektedir. Bunun nedeni ise ünlü kişinin ya da tanınmış kişinin kendi adına yaptığı paylaşım olarak görülmemesidir. Genelde ya yardımcıları ya da sosyal medya uzmanlarının paylaşımlar yaptığı düşünülür. 

Twitterde ise genelde kendi paylaşımlarıyla ünlüler, siyaset adamları yer almaktadır. Orada daha kısa ve öz ifade edilebilecek platformdur. Bir nevi meydandır. Farklı bir algoritmaya sahiptir ve her an her şey olabilir gözüyle bakılmaktadır. İnstagram ise insanlar genellikle renkli şeyler, yemek, kıyafet, makyaj ve eğlenceli videolar, fotoğraflar paylaşılmaktadır. İki tarafı da ona göre kullanan kullanıcılar, bu olguya göre hareket etmektedirler. Reklam veren kullanıcılar ya da markalarda aynı şekilde ona göre reklam vermektedir. Örneğin bir seyahat acentesinin twitterde reklam bütçesi daha düşüktür hatta yoktur. Seyahat acentesi facebookta veya instagramdan çok fazla reklam sağlayabilir. Sosyal medya kullanıma göre gelir sağlanabilecek dijital bir dünyadır. Facebookdan her şey yapılabilir. 

Sosyal medya kullanımı hedef kitleye göre belirlenmelidir. Eğer dijital medyada dijital reklamlarınızı yaptırmak istiyorsanız, instagram iyi bir seçim olacaktır. Ya da yeni bir marka sahibiyseniz iyi bir yazılım ile web sitenizi kurdurarak oradan devam edebilirsiniz. İşiniz ne olursa olsun size uygun platform ile yükselebilmeniz mümkündür. Sosyal medya kullanımı gereksiz ya da boş zamanlar geçirmek için değil de yararlanmak, bilgi edinmek amaçlı kullandığınızda verim alabilirsiniz. Yinede tecrübeli, bu alanda donanımlı bir sosyal medya uzmanından yardım almalı ve nasıl devam edeceğiniz hakkında onun fikirlerine başvurmalısınız.