İnternet Aramalarında Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?

Photo by Lucas Sankey on Unsplash

Aslında internette yer almak ve varlığınızı kanıtlamak amaçlı arama motorlarında üst sıraya da olmanın yanı popüler olmanın adı SEO kısaltmasıdır. İnsanlara görülebilir olmanın altın yoludur. Bunun için yapılması gerekilen şeyler vardır. Eskiden bir site yapıldığında veya hizmet vermek için bir firma kurduğunuzda internette site kurularak daha geniş kitlelere ulaşıyordu. İnsanlar geçmişte arama motorlarına hizmetiniz ile ilgili kelimeyi arattığında direk olarak sitenize ulaşıyordu. Fakat günümüzde sizinle aynı hizmet veren yüzlerce, binlerce hatta milyonlarca firma, kurum olduğu için her firmanın da kendine özel sitesi mevcuttur. Onların arasından sıyrılıp ilk sıralara yerleşmek seo’nun ilk amacı olmaktadır. 

Arama motoru optimizasyonu nedir? İnsanların neden SEO hizmetine ihtiyacı vardır?

Şuandan webde trilyonlarca farklı sayfa vardır. Bir girişimci ya da hizmet sunan bir firma üst sıralarda olması hizmetini daha çok duyurması, girişiminde başarılı olması için SEO hizmeti alması gerekir. Bundan yaklaşık 20 yıl önce oluşan seo hikayesi, sarı sayfa rehberlerinden ortaya çıkmıştır. Örneğin bir nakliyat firması arandığında Ahmet nakliyat, Ziya nakliyattan daha öndeydi. Birçok şirket isimlerinin ilk harflerini değiştirerek daha öne çıkma çabalarına girmiştir. Bu yöntemde o dönemin arama motoru olmaktaydı. İnternetin gelişmesi ve arama motoru kavramının gündeme gelmesiyle birlikte artık ete kemiğe bürünmüş bir konu olmuştur. Bağımsız bir girişimci web sitesini ön plana çıkarmak istediğinde ilk ihtiyacı seo’dur. 

Her gün arama motorlarında milyarlarca arama yapılmaktadır. İnsanlar aramalar yaparak bir yerden bir yere yönlenmek isterler. Sizler yönlenilecek tarafta olmak için işinizi büyüterek, rakiplerinizden üstün olmak için çalışmalar yapmanız gerekir. Bu çalışmaların başında da SEO yer almaktadır. 

Google İnternet Dünyasını Nasıl Endeksliyor?

Google çalışma mantığı tıpkı müzik arşivine benzer. Google webteki trilyonlarca sayfayı tek tek alıp bir kopyasını kendi hafızasına kaydediyor. Bir arama yapıldığında genellikle google üzerinden yapılmaktadır. Google sayfaların bağlantılarını izleme yöntemleri ile bağlantıdan bağlantıya atlayarak kendi hafızasına kaydediyor, bulduğu şeyleri ise hangisi en başta tercih edilecekse ilk sıralara yerleştirmektedir. Sıralama da en başta yer almak için ise SEO konusu büyük önem taşımaktadır.