LCD ve OLED Hakkında Merak Edilenler

Photo by Sven Scheuermeier on Unsplash

Her evin olmazsa olmaz teknolojik araçları arasında televizyonlar yer alır. Yaşam alanlarının vazgeçilmezi her yaşam alanında en az bir adet olan televizyonlarda kullanılan ekran teknolojilerinden bahsedelim. Tercih edilen ekranlar genelde LCD ve OLED ekranlardır. LCD ekran Liquid Crystal Display İngilizce sözcüklerinin kısaltılmış halidir. LCD ekran televizyonların çalışma prensibine bakıldığında gözlemlenen ilk şey beyaz ışık kullanılarak renk filtresi ve sıvı kristalden yansıtılarak çeşitli renklerin oluşmasına dayandığı görülür. OLED sözcüğü ise ışık yayan diyotlar anlamına gelmektedir. OLED ekran üzerinde yer alan tüm pikselin kendi kaynağına sahiptir. LCD ekran televizyonlar gibi arka ışığı ya da herhangi bir filtreleme gerek kalmadan uzun yıllar boyunca sorunsuz kullanılır.

Photo by Jed Villejo on Unsplash

LCD ve OLED Ekran Arasındaki Farklar

LCD erkan televizyonlar ile OLED ekran televizyon arasında kaldıysanız ve en iyi seçimi yapmak istiyorsanız, arasında ki farkları ve hangisinin hangi özellikler daha iyi olduğunu sıralayacağım. Öncelikle siyah renk karşılaştırılması yapıldığında kazanan OLED ekran televizyonlar olur. Kendi pikselini kendi oluşturduğu için gerçek siyah rengi net olarak OLED ekran televizyonlarda görebilirsiniz. Gelelim kontrast karşılaştırmasına; siyah rengi gerçekten verebildiği için yine galip OLED televizyonlar olmuştur. İzleme açısından karşılaştırıldığında ise çoğu standart LCD erken televizyonların IPS özelliği maalesef bulunmamaktadır. Bu durumda yine OLED ekranlar kadar iyi olmayıp geride kalıyorlar.

Peki, hiç mi LCD ekran televizyonların avantajları yok? Tabi ki avantajları olduğu kategorilere bulunmaktadır. Örneğin parlaklık seviyesinin şüphesiz kazananı LCD televizyonlar olmuştur. OLED ekran televizyonlarla karşılaştırılmayacak kadar mükemmel parlaklık sunar. Renk aralığından OLED ekranlar inanılmaz bir renk oluşturma aralığına sahip olduğu görülmektedir. En iyi LCD ekran televizyonlarında renk aralığı OLED ile eşdeğer olacak kadar mükemmel olabiliyor. Bir karşılaştırma yapıldığında bütçenizi de ön planda tutarak yerinde seçim yapmanız size kalmıştır. Fakat OLEd ekran televizyonların genel özellikleri LCD ekran televizyonlara göre daha üstündür. Parlaklık gibi konularda ne kadar ön plana çıksa da geleceğin yeni trendi OLED ekran televizyonlar olacak gibi gözüküyor!