Marka Yenileme Gerekli mi?


Fotoğraf Joao Tzanno üzerinde Unsplash

Markanız marka yenileme işlemi ile size ait olmaya devam etsin!

Marka tescili yaptırdıktan sonra, tescil süresi 10 yıl ile sınırlı olacaktır. Yani 10 yıl süre sonunda marka yenileme işlemine başvurmazsanız maalesef markanızı rakipleriniz tescillettirmiş olabilir. Böyle bir durum oldukça can sıkıcıdır. Yıllarca verdiğiniz emek birden başkasının kazanç kaynağı haline gelmemesi ve herkesçe bilinen markanızın tüm haklarının yine size ait olmasını istiyorsanız deneyimle ekiplerle iletişime geçerek hizmet hakkında detaylı bilgilendirme alabilirsiniz.

Koruma süresi sona eren markalarınızı marka yenileme hizmeti alarak yeniletebilir, yasal süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Yenileme talebinde bulunmanız için marka tescil süresinin bitmesine son ayın son günü haricinde önceki altı ay içerisinde yaptırmak üzere bizlere başvurabilirsiniz. Talepte bulunmayan ve yenileme için harekete geçmeyen markalar 12 ay içerisinde hükümden düşecektir.

Marka Yenileme Hakkında

Günümüzde hem marka tescili hem de marka yenileme konularında müvekkillerine profesyonel hizmet sunan bir ekip arıyorsanız internet üzerinden biraz araştırma yapmalı ve çalışanlarının tecrübeli personelleri olan doğru firmayı seçmelisiniz. Marka tescili 10 yıllık sürecinizin ermesine son 6 ay kaldıysa yenileme hizmeti almak için hareket geçmelisiniz. Eğer bu süreç geçti ve marka yeniletmeyi unuttuysanız yasal süreç ek ücret ödenerek yenileme yaptırmanızı kabul etmektedir.

TPE marka sahibinin ya da bu konuda söz hakkına sahip olan kişi koruma süresinin sona ermesine yakın bir tarihte konu bilgilendirmesini yapması gerekir.

Yenileme Nasıl Yapılır?

Marka yenileme talebinin üzerine gerçekleştirilecek olan işlemde, talebinizi belirten dilekçeye ihtiyaç vardır. Tabi yenileme için istenilen ücreti bankaya yattığına dair dekont, karar patent vekaletnamesi belgeleriyle işleminiz gerçekleştirilecektir.

556 sayılı kanuna göre bu süreç içerisinde istenilen belgeler ve marka yenileme talebinde bulunmadığında ticari isimlerinizin sicil kaydı silinecektir. Yani sahip olduğunuz tüm haklardan yararlanamayarak gelişmelere karşı yasal süreç başlatamayarak zararlı çıkan kişiler sizler olabilirsiniz. Tedbiri elden bırakmayarak bu işin takibiyle yakından ilgilenmelisiniz. Eğer yeteri kadar vaktiniz yok ise bu konuda hizmet veren ekiplerle anlaşma sağlayabilirsiniz.