Markaların Emoji Kullanımı

Photo by Fausto García on Unsplash

Günümüzde iletişim kurmanın olmazsa olmazları haline gelen emoji kullanımı, etkili iletişimde yardımcı olacak semboller olmuştur. Hatta iletişim kurmanın yeni yolu olarak da adlandırılan bu konuda markaların kendilerine, hizmetlerine uygun emojiler kullanması da dijital pazarlama alanında başarıya ulaşılmayı sağlayacak etkenler arasında yer almaktadır. Son 10 yılda emoji çeşitliliğinin 3 bine yakın olmasından da insanların büyük çoğunluluğunun emoji kullandığının göstergesi olmaktadır. Durum böyle olunca markalar kendilerine özel emojiler kullanmaya başladılar. Hatta bazı markalar kendilerine özel klavyelerini oluşturarak bu sektörde iddialı olduklarını ortaya koyuyor. Markaların ürünlerini ve insanlara sunmuş oldukları hizmetlerini rakiplerinden daha üstün tutması gerekir. Yapılan reklam çalışmaları ile bu mümkün olurken aynı zamanda kullanılan emojilerde müşterilerle olan iletişimde en iyi tavır sağlanır. 

Emoji Rapor Sonuçları

Yapılan geniş çaplı emoji raporunda ortaya çıkan sonuçlardan da bahsedelim; yakın gelecekte emoji tüm dünyada ki herkesle iletişim kurmayı sağlayacak dil olacaktır. Hatta online olarak mevcut emoji türü çeşitlenerek ortaya yeni markaların emojileri çıkacaktır. Bir nevi sohbet bağlamı anahtarı olarak da adlandırılan emojiler metinlerin tahtına yavaş yavaş oturacaktır. Böylelikle markalar emoji kullanımında gerçek zamanlı ölçeklerinin raporlarını elde edebilecektir. Yine son ölçümlere ve marka içeren tüm tweetler incelendiğinde görülen sonuçlarını da ele alırsak, marka adı içeren emoji tweetlerinin hacminin yüzde 50 oranında arttığı ve giderek de artacağı ön görülmektedir.

Photo by Kelvin Yan on Unsplash

Emojiler Neden Kullanılır?

Teknolojini gelişmesi, sosyal medyanın ve dijital dünyanın bu denli yoğun şekilde kullanılıyor olması, aslında o küçük ifadelerin beden dilini yansıttığının göstergesidir. Emoji kullanımı fenomen haline dönüşürken, dillerde karşılığı rahatça bulunamayan anlamlar bile emoji haline dönüşmüştür. Bazı edebiyatçılara göre emoji kullanımının yaygınlaşması gerçek dilin ölmesine ve etkin konuşulup, yazılamamasına neden oluyor. 

Uzmanlara göre günlük iletişiminin yüzde 80’inin zaman geçirmek amaçlı yapılır. Kendinizi ifade edebilmenin en kolay yolu iletişim olmaktadır. Tabi ki sözlü iletişimde emoji kullanılamaz! Fakat dijital medya da yapılan tüm mesajlaşmalar, yorumlarda kolaylıkla kullanılarak aslında etkili bir iletişim dili kurulmaya çalışılır ve sonuç genelde başarılı olur.