Nanoteknoloji Hakkında

Photo by Ramón Salinero on Unsplash

Nano bir ölçünün milyarda bir anlamına gelen kelimedir. Bir nanometre metrenin milyarda biridir. Nanoteknoloji nano ölçüleri olan bir maddenin kontrolü olarak adlandırılabilir.

Biraz detaya inmek gerekirse en az bir boyutu bir nanometre ve yüz nanometre olan maddeyi kontrol eder. Nanoteknoloji her türlü teknoloji ve araştırmalar bilimidir. Fen bilimleri, optik, elektrik, malzeme bilimi, elektronik, biyomedikal, malzeme gibi alanları kapsar. Uygulamaların gelişmesi için öncelikle bu boyuttaki materyallerin ölçüm yöntemlerinin geliştirebilmesi gerekiyordu. Günümüzde ise sileceksiz araba camı, su geçirmeyen kumaşlar, nanoteknoloji piller bu teknolojiye örnek verilebilir. Nanoteknoloji kısa sürede daha fazla imalat imkanı sunar ve avantajları oldukça yüksektir. Her geçen gün gelişmekte olan bu teknoloji sayesinde nano boyutta robotlarla karşılaşmak an meseledir.

Hangi Ürünlerde Nanoteknoloji Faydası Var?

Yunanca da cüce anlamına gelen nano birimlerin başına konulan ölçeklerden biridir. Bahsedilen büyüklüğe örnek vermek gerekirse saç teline bakılabilir. Saç telimizin tam 80 bin kat daha ince eşdeğer boyutta çalışan sistemdir. Nano boyutları rahatça gözle ya da klasik mikroskoplar ile görülebilecek boyutta değildir. Yalnızca özel tasarlanmış cihazlarla gözükebilir. Bu kadar küçük boyutlardaki bir teknoloji nasıl oluyorsa kullanılabilecek boyutlara geliyor sorusunu duyar gibiyim. Nanoteknoloji maddenin neredeyse atomik boyuta kadar etkisini çoklu miktarda yapınca görülebilir olmaktadır.

Nano ölçekteki maddeler büyük hallere nazaran farklı tepkiler ve özelliklerde olabilir. Bakır nano boyutlarda şeffaflaşır. Alüminyum bu boyutlarda yanıcı olur. Altın nano boyutlarda küçülünce mavi ve kırmızı rengini verir. Gündelik nanoteknoloji uygulamalarına örnek vermek gerekirse kaplama tekniğinden bahsedelim. İnce film kaplama tekniği ile birçok ürün üretilmeye devam edilmektedir. Gözlük camlarında, telefon ekranlarında bu kaplama ile karşılaşılabilir. Sağlık alanında ise kanser hücrelerine özel ilaçlar üretilebilir. Kozmetik sektöründe kremlerin derinin içerisine nüfus etmesi sağlanabilir. Ayrıca gümüş nano parçacıklarının anti bakteriyel özelliği sayesinde yara bantları, steril ürünler koku ve bakteri oluşturmayan tekstil ürünlerin kullanım oranı bolca mevcuttur. En büyük teknoloji etkeni ise işlemciye olan etkisi olarak bilinmektedir. Birçok birime erişen bu teknoloji gelişim çağımıza yön vermeye devam edecektir.