Nasıl Patron Olunur?

Photo by Brooke Lark on Unsplash

İnsanlar Dünyada her zaman iz bırakacak işler peşindedirler. Adlarını duyurmak, gelecek yıllarda her daim başarılı olmak isteyenlerin kısacası patron olmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken ve uygulaması gereken bazı aşamalar bulunur. Öncelikle hedeflere giden yol başarılı bir girişimcilik ile mümkün olacaktır. Girişimciliği bilmek, öğrenmek ile hedeflerinize biraz daha yakın olabilirsiniz. Günümüzde patron olmak isteyen kişilerin sayısı her geçen gün artar. Bunun ilk nedeni ise, pahalılaşan hayat şartlarıdır. Daha sonra kişiler birilerinden emir almamak kendi isteklerine göre işler yapmak adına kendi işinin patronu olmayı tercih ederler. Fakat burada unutulmaması gerekilen tek şey girişimcilik bilgisidir. Bir girişimci kendine hedefler koymalıdır. Hedefleri;

  • Tatmin edici,
  • Ortak alınmış olması,
  • Mantıklı olması,
  • Belirgin yani tamamen iyi tanımlanmış olması,
  • Kolay ulaşılması,
  • Sınırların belirlenmesi hedefleridir.

Girişimci tüm bu hedefleri bir arada sağladığında emin adımlarla ilerleyerek istediği noktaya ulaşabilir. Öncelikle ulaşabilir kriterine değinelim. Tamamen kişinin neye ulaşabileceğiyle alakalıdır. Örneğin öğretmen ilerde ne olacaksın diye öğrencilere sorduğunda verilen cevaplardır. Neyi başarabileceğinizi kendinizden başkası bilemez. İş koyulan hedefler ile doğrudan alakalıdır. 

Sınırlar ise zaman, sayı ve finans konuları önem taşır. Hedefi koyduğunuzda zaman konusu büyük önem taşır. Fakat iş yalnızca hedefler bitmez, hedef koy istediğiniz yap cümlesi yanlış olur. Hayat yüz metre yarışından ibaret değildir. Bir girişimci nasıl patron olunur denildiğinde para, zaman ve yetenek olarak cevaplasa da burada doğru olan tek kriter yetenek olacaktır. 

İşi büyük düşünmek illa büyük paralar harcayarak girişimde bulunmak demek değildir. Sermayesiz bir şekilde de yükselebilmek, ilerleyebilmek mümkündür. Konu tamamen kişinin yeteneği, zekasıyla ilgilidir. Örneğin e-ticaret sitesi kurmaya karar verdiniz. İyi bir yazılımcıdan web sitenizi oluşturmasını istediniz. Buraya kadar her şey tamam, sonra binlerce TL harcayarak henüz sipariş bile almamış olduğunuz ürünleri aldınız. Peki ya ürünleriniz satılmazsa, onca para boşa gitmiş olur. Burada yapılması gerekilen ilk olarak denemedir. Ürünün reklamını yaptıktan sonra siteye belki 5-6 ürün girişi yapabilir ve nabzı yoklayabilirsiniz. Daha sonra zaten başarılı bir girişimci olup olmadığınız ortaya çıkacaktır.