Parasız Girişimci Olmak Mümkün mü?

Photo by Daria Nepriakhina on Unsplash

Bütün hikayenin en başına baktığımızda, dünya kurulduğunda ortada para olmadığı görülür. Demek ki para insanların faaliyetleri sonucu ortaya çıkmıştır. Paranın icat edildiği toprağa bakıldığında Anadolu Coğrafyası’nın girişimcilik adına birçok şey hediye etmiştir. Dolayısıyla şanslı olabiliriz. Sonuçta Napolyon’unda dediği gibi her şey para para mı? Para varsa herkes girişimci olabilir. Önemli olan para olmadan girişimci olmaktır. Paradan daha önemlisi girişimciliğin bir beceri olduğudur. Ortaya konulan beceri sizlerin başarılı bir girişimci olup olmadığınızı belirler. Yani hiçbir zaman hali hazırda bulunan sermaye ile başarılı girişimci oldum iddiası yapılmaz. Öyleyse bizler başarılı girişimcinin bakış tarzını incelememiz gerekir.

Parası olan fakat becerisi olmayan insanlara karşı nasıl rekabet avantajı elde edelim?

Eğer girişimci ruhunuz yanında bir de beceriniz var ise parasız olarak, bu paralı başarısız girişimcilerin önüne geçebilirsiniz. Başarılı girişimci bencillik yapmadan sadece ben dememeli. Hedefi hemen para kazanmak olmamalıdır. İdeal girişimci etrafına fayda sağlamalıdır. Başarının kriteri çok para kazanmakla orantılı değildir. Günümüzde kendi sermayenizi oluşturduktan sonra o noktada artık dünyaya ne verebileceğiniz kısmına başlanır. Diğer girişimciler parayı kazandıktan sonra bu maddeyi düşünürken, girişimcilik ruhu olan kişiler bu maddeyi en başta düşünür. 

Başarının Anahtarları Neler Olabilir?

Başarılı girişimci geleceği farklılaştırmak isteyen insandır. Büyük düşünür ve büyük fikirleri vardır. Dünyayı değiştirmek ister. İnsanların beğendiği bir ürün ya da hizmet oluşturur. Örneğin; facebook yalnızca öğrencilerin aralarında iletişim kurmak için kullanırken günümüzde dünyanın en büyük sosyal medya aracı oldu. Her ürün aynı başarıya ulaşamayabilir. Bir fikrin gelişmesi ve başarılı olunması zaman alır. Günümüzde pek azı başarılı olur. Her zaman küçük adımlarla başlamanızda yarar vardır. Eğer küçük bütçeler ile başlarsanız ileride başarısızlık ihtimalinde büyük kayıplarınızda olmayacaktır. Küçük başlamak demek hizmet ya da ürününüz en başında yüzlerce binlerce oluşturmak yerine birkaç adet oluşturmaktır. Böylelikle test aşamasında başarılı olduğunuz gördükçe işinizi büyütebilirsiniz. Bununla birlikte belli bir plan, program oluşturarak girişimcilik alanında başarıya ulaşmanız an meselesi olabilir.