PATENT TESCİLİ


Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Patent, hangi konuda hangi üründe veya fikirde olursa olsun kime ait olduğunu gösteren bir nevi aitlik belgesi olarak resmi kurumlar aracılığıyla verilir. Buluşlar kimi zaman teşvik edici, çözümleri ise sanayi alanında kullanmaya uygulanmaya uygun özelliklerde olması gerekir.

Patent tescili yaptırmanız demek, sizlere sunulan tüm tescil haklarından yararlanmanızı sağlayarak, başka birine kopyalama hakkını asla vermez.

Patent hakkının tescil edilerek belgesine sahip olunduktan sonra tam olarak 20 yıl boyunca belge yenilemeye gerek kalmaz. Buluşunuzu emin ellere teslim etmek istiyorsanız bu konuda hizmet veren firmalardan yardım alabilirsiniz. Çünkü patent hizmetini en iyi şekilde veren sayılı firmalar arasında olarak sizlere gereken tüm desteği kesintisiz sunarlar. Patent tescilini firmalar aracılığıyla tamamlandıktan sonra diğer ürün veya hizmetler gibi satma hakkını elde edersiniz. Lisans alma yoluyla yine başkalarına patentli buluşunuzu kiralayarak büyük gelirler elde etmeniz mümkün olur. Yine miras olarak başka kuşaklara aktarma hakkı da doğal olarak gerçekleşmektedir.

Patent hakkı alındıktan sonra her daim kazançlı olan taraf sizler olacaksınız.

Paten hakkı alınması süreci, buluş sahibin uygun bir projeyle tüm kamuya duyurmasından tam bir yıl sonra tescili için başvurmasıyla başlar. Zaman aşımından kaynaklı nedenlerde patent hakkı almayı kaybetmiş olursunuz. Türkiye’de buluş  tesciline olanak sağlayan ilgili devlet kurumu Türk Patent Enstitüsüdür.

Deneyimli ekipler, patent konusunda gerek gösterdiği hassasiyet gerekse ortaya koymuş olduğu başarılı işlerle anında ulaşabileceğiniz şekilde hizmetlerine kesintisiz devam ediyor. Patent sorgulama için gereken bilgileri sizlere aktarırken, neler yapabileceğinizi hangi durumlarla karşılaşabileceğinizi net olarak açıklar. Buluşunuzun daha önce başka kişiler tarafından kullanılıp kullanılmadığını bu sayede öğrenebilirsiniz.

Patent Çeşitleri

Buluşunuzun türüne göre alınan patent çeşidi farklı olacaktır. Hizmet veren firmalara ulaştığınızda sizlere incelemeli paten ve incelemesiz patent hakkında açıklamalar yapacaktır. Örneğin buluşunuz uluslar arası bir buluş ve tekniğinin gereken incelemeler yapılarak TPE ya da TPE tarafından yetkisi kabul edilerek gerçekleşir. Patent koruma hakkı 20 yıldır. İncelemesiz paten ise adından da anlaşılabildiği gibi devlet tarafından garanti sunulmayarak 7 yıl süreli verilir.