Programlama Nedir ve Neden Öğrenilir?

Photo by Fatos Bytyqi on Unsplash

Programlama bir nesneye ya da bir web sitesi uygulamalarına hareket veren dil olarak adlandırılır. Programlama ile aklınıza gelen her şeyi hareket ettirerek, zamanını ayarlayabilirsiniz. Programlama kullanım alanlarına da değinecek olursak, örneğin robot yapmak, arabada yer alan otomatik park etme gibi teknolojiler yine programlamayla mümkündür. Programlama kullanılarak facebook gibi bir platform yapabileceğiniz gibi aynı zamanda arama motoru, youtube gibi programlar da yapmanızda mümkün olur. İş sizin yeteneğinize ve teknik anlamda bilginize bağlıdır. Yine bir örnek vermek gerekirse google arama motoru tamamen programlamadan oluşan mantıktır. Yapılacak birçok şey mevcuttur. 

Tüm bu alanların oluşması hayata geçmesi yalnızca programlama dili ile mümkündür. Cep telefonunuza indirdiğiniz program bile programlama ile yapılmaktadır. Bu işi iyi yönde kullanıldıktan sonra verim elde edilebilirsiniz. Kendi başınıza algoritmalar üretebilirseniz, aklınıza gelen her nesneye özellikler katabilir, internet dünyasında büyük başarılar elde edebilirsiniz. Programlama matematikle benzeşir. Fakat matematik derken gözünüz korkmasın. Programlama deneme yanılma yöntemleriyle çözülebilecektir. Yani ortaya bir şeyler çıkardığınızda uygulama olarak görme şansınız vardır. Okuldaki derslerde yıllarca anlatılan matematik dersi, bu alanda uygulamalı olarak görmeniz sağlanır. Tüm programlar programlama dili olarak ortaya çıkabildiği gibi oyunlarda bu alanla ilgilidir. 

Görsel olarak bir şey oluşturamayacağınızı söylemek isterim. Programlama ile yalnızca algoritmalar üretebilirsiniz. Bunu öğrendiğinizde artık her şeyin mantığını çözmüş olursunuz. Programlama yalnızca bir dilden oluşmaz. Bununla birlikte bir programlama dili öğrendiğinizde tüm programlara hakim olma gibi bir durum olur. Çünkü her biri aynı mantıkla ilerleyecektir. Hepsinde değişkenlik, algoritma, reel sayılar bulunur. Bu yüzden tüm programlama dilleri mantık olarak aynı şekilde ilerler. Bu alanda kendinizi geliştirmek istediğinizde tüm olmazlar olur hale gelecektir. Aslında arka planda çalışan çarklar olarak da adlandırılan programla dili hayal gününüze bağlı olarak her şey yapabilirsiniz. Programlamanın ne kadar önemli olduğunu bu şekilde aktarabiliriz. Çok büyük gelirler kazanmak tabi ki kolay değil, ama google bile bu yöntem ile yapıldığı düşünülürse istedikten sonra yapamayacağınız, öğrenemeyeceğiniz hiçbir şey yoktur!