Reklam Performansı Nasıl Artırılır?

Photo by Mathias Arlund on Unsplash

Dijital pazarlama performansı konusunda sıkıntılar yaşıyor ve reklam performansı nasıl artırılır konusunda fikir sahibi değilseniz gelin birlikte etkili adımlardan da bahsedelim!

Son günlerde reklam performansı artan rekabet ortamıyla ve bariz hatalardan dolayı olumsuz olarak etkilenerek, olumsuz geri dönüşlere neden oluyor. Reklam yatırımlarında geri dönüşün az olması, hem maddi hem de manevi olarak girişimciyi etkileyecektir. Öncelikle reklam konumunuzun doğru hedef kitleyle ulaşması için doğru konumda olması gerekir. Eğer konum yanlış belirlendiyse, kullanıcıların bir siteye girmesi için en popüler olan üst sıralara yerleşmeniz imkansız olacaktır. Sunmuş olduğunuz içeriğinizin iyi ve ilgi çekici ise üst sıralara yerleşeceğiniz diye bir garanti yoktur. Reklam konumu ne zaman doğru ayarlanırsa elde edilecek trafikte buna bağlı olarak artacaktır

Reklam Uzantılarına Dikkat Edin!

Bir web sitesinin ilgi çekici olması reklamlarına bağlıdır. Reklam metni ilgi çekici olduğunda ve bağlantıları eklendiğinde reklam performansı buna bağlı olarak olumlu yönde etkilenecektir. Ayrıca yapılan araştırmalarda kullanıcıların çevrimiçi incelemelere önem verdiğini gösterir. Bir başka performans artıcı yöntem ise görüntülü reklam ağı kullanımlarıdır. Bu yöntem ile her ay toplamda 180 milyar gösterim elde etmenin yanı sıra tüm küresel internet kullanıcılarının da çoğunluğuna ulaşabilinir. Görüntülü reklam ağı sayesinde site içi trafiği net olarak %300 oranında artacaktır.

Günümüzde her evde nerdeyse 2 ya da daha fazla akıllı telefon mevcuttur. İnsanlar alışverişlerinde, araştırmalarında ellerinin altında bulunan mobil cihazları kullanırlar. Mobil reklamlar arama reklamları arasında %70 artışı sağlar. Mobil reklamlarınızı geliştirerek daha çok tıklanma elde edebilirsiniz. Bunun dışında bir diğer etkili yöntem reklam yayınlama saatlerinin planlanmasıdır. Hedef kitlenizin çevrimiçi olma saatlerine göre stratejinizi geliştirebilirsiniz. Doğru zamanı halen belirleyemediyseniz reklam saatlerini sürekli değiştirerek net bir sonuca ulaşmanız mümkündür.

Reklam Performansında Google Optimize Etkisi

Reklam verenlerin maliyetlerini en aza indirecek araçlar arasında Google Ads’ten sonra en iyi olan Google Optimize işlem başına %14 olarak maliyet azaltılması sunar. Google kendi istatistiklerine göre reklam kampanyalarının bu araç üzerinden hazırlanmasına dikkat eder.