Seo Dostu İçerikler, Siteler Nasıl Hazırlanır?


Photo by NeONBRAND on Unsplash

Daha önceki yazılarımızda seo hakkında bilgiler vermiş ve tanımlamıştır.

Günümüzde internetle ilgilenin herkesin neredeyse en az bir kez duyduğu ve hakkında az çok bir şeyler bildiği seo sözcüğü İngilizce kelimelerinin baş harfleridir. Mevcut sitenizi veya henüz yeni adım atacağınız işte kuracağınız web sitenizi tamamen seoya uyumlu hale getirmeniz uzun vadede sizlere kazandıracaktır. Arama motorları arasından en çok tercih edilen ilk platform Google’dir. Bu yüzden tabiri caizse Google’ye oynamak ve onunla ters düşmeyecek şekilde adımlar atmalısınız. Google arama motorlarının lideri konumunda olduğu için banlanmak başınıza gelebilecek en kötü durum olabilir. Emeklerinizin çöpe atılmasıyla riskiyle karşı karşıya kalmamak adına Aşağıda ipuçlarını uygulayarak seo dostu içerikler, siteler hazırlayabilirsiniz.

Seonun Kriterleri

Bir web sitesi oluşturacaksanız ya da bir düzenleme yapacaksınız arama motoruna uygun içerik geliştirerek işe başlayabilirsiniz. Hatasız, özgün bir yazı hazırlamak seonun kalbi durumundadır. Google iyi kısaca kusursuz içeriği anlayacak kurnazca metotları bulunmaktadır. Daha önce yazılmış ya da denenmiş değil de daha çok kullanıcılarının dikkatini çekecek içerikler hazırlayın. Aynı anahtar kelimeli metinler yerine daha yaratıcı ve en çok aranabilecek kelimeleri tercih edin. Ayrıca hedefiniz ne olursa olsun Google’nin taze içerikten hoşlandığını unutmayınız.

İçeriğe Dikkat!

Bir başka üzerinde durulması gereken konu ise içeriğinizdir. İçerik birkaç linkle işaretlenmiş olmalı ve her daim güncel olmalıdır. Hedefinize uygun günlük ya da haftalık yazı girişi yaparak daima burada olduğunuzu kanıtlayın. Seo kriterleri arasında yazı uzunluğu da önemlidir. Her sayfada yer alan kelime sayısı 500-1500 arasında yer alırsa çok iyi olur. Google Sandbox hizmeti ile insanların daha önce yaptıkları arama sonuçlarını inceleyerek planlama yapmalısınız. Yeni içerik üretmek için her daim yanınızda olacak bu hizmet ilgili kelimeler arandığında üst sıralara çıkmanızı sağlamada etkili yol olur. İçeriklerinizde h1,h2 etiketlerine yer vermelisiniz. H1 etiketi arama motorlarına kullanılan ibarenin sayfanın başlığında yer aldığı bilgisini sunar. Sayfayla ilişkili kullanılan her ibare Google tarafından ciddiye alınacağınızın habercisidir.