SEO Eğitimi Nedir?

Photo by Aaron Burden on Unsplash

Seo eğitimi farklı arama motorlarına karşı, farklı stratejiler ve kurallar bütünüdür. Yani belli bir olgu yoktur. Sürekli değişkenlik gösterebilir. SEO arama motoru optimizasyonudur. Arama motorları google, yandex ya da yahoo sıklıkla kullanılan arama motorları arasında yer almaktadır. Her bir uygulama ya da web sitesi içeriğinde de arama motoruyla karşılaşabilirsiniz. Arama motorları kelimede kim daha çok çalışma yapar ve öne çıkmak isterse o öne çıkacaktır. Aslında SEO denilen şey maliyeti düşük reklam stratejisidir. Sosyal medya reklamcılığı ve adwords Seo gibi maliyetlidir. Kalıcı, uzun süreli ve geri dönüş sonuçlarına bakıldığında seo en mantıklısıdır. Çünkü Adwords de paranız bittiğinde ya da ödeme yapmadığınızda birinci sırada çıkma ihtimaliniz yoktur. Sosyal medyada aynı şekildedir. Seo’da yatırım yapılır ve edilen yer uzun ömürlü olur. 

Peki, en büyük arama motoru Google’de ilk sayfada olmanın önemi nedir?

Photo by Christopher Gower on Unsplash

Google de ilk sayfada yer almak günümüzde oldukça önemli bir hale gelmiştir. Satın alacağınız ürün ne olursa olsun öncesinde özelliklerine ve fiyatına bakmak için araştırma yaptığınızda internetten yararlanırsınız. Günlük hayatta ki terzi ihtiyacı bile arama motorundadır. Arama motorlarına yatırım yapmanın da farklı yöntemleri vardır. En mantıklısı olan SEO geri dönüşümü olduğunda diğer paralı reklam yöntemlerine göre daha kalıcı olur. Örneğin geçmişte “telefon satın al” kelimelerini Google arama motoruna yazdığınızda en üstte telefon ile ilgili en çok kelimeyi veriyi giren siteler ilk sırada çıkıyordu. 

Günümüzde ise aynı kelime motoru ile araştırma yaptığınızda alışveriş bölümünde resimli bir bölüm çıkmaktadır. Bu bölümde telefon resimleri özellikler ve fiyatları yazılı olarak bağlantıya tıkladığınızda direk ürünü satın alma sayfası ile karşılaşırsınız. Bazı etiketlerden de örnek vermek gerekirse web tasarım yaptırmak istiyorumdediğinizde ilk sıralarda reklamlı ücretli içerikleri görürsünüz. Reklamlı içerik haricinde ilk 3 ya da 4 sekmeye tıklanır. Bu yüzden Google de en iyi sonuç almanız için ona uygun kriterleri yani Seo kurallarını sağlamanız gerekir. Web sitenizde uygulayacağınız hem site içi hem de site dışı seo çalışmaları ile istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.