Seo Uyumlu Makale de 4 Ana Unsur

Photo by Austin Distel on Unsplash

Bir önceki “seo uyumlu yazı nasıl olmalı?” başlıklı yazıda, 4 ana unsur ve anahtar kelime çalışması konularından bahsetmiştik. Bugün ise seo uyumlu altın kurallarından geriye kalan 3 ana unsuru inceleyeceğiz.

2) Kaliteli Zengin İçerik

Yazmış olduğunuz makaleniz mutlaka özgün olmalı. Seo uyumlu ve seokurallarında özgünlük büyük önem taşır. Daha önce hiçbir yerde paylaşılmamış içerikler hatta kendi web siteniz veya blog siteniz içerisinde bile paylaşılmamış olmalıdır. Özgün piyasada olmayan, farklı olması lazım ki rakiplerinizin önüne geçebileceğiniz özellikleriniz olsun. Bununla birlikte metinlerde mutlaka zengin medya görsellerin yer alması gerekir. Görseller, videolar olabildiğiniz yoğun olmalı.

3)HTML Etiketleri

Bu konu biraz teknik gibi gözükse de seo uyumlu içeriklerde da mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Örneğin başlığınızda yer alan kelimenin yer alması, anahtar kelime ile arama motorunda arama yapıldığında ilk sırada sizlerin içeriğine tıklamasını sağlar. HTML etiketleri arasında meta girişi yer alır. Buda google sayfasında 2. sırada yer alan satırdır. H etiketlerinde yine anahtar kelime geçirilmesi, seo açısında metin güçlenmesini sağlar. Görsel alt etiketleri, makalelerin seo uyumlu olması için gerekir. Alt etiketin amacı kullanıcıya değil de google görselleri anlatabilmek amaçlıdır. Bu kısmı boş geçmeniz ya da önemsememeniz google’nin görselinizi tanımlayamamasına ve doğal olarak google açısından görselin bir işe yaramamasına neden olur.

4) Linkleme

Seo uyumlu içerikleri hazırlamak ve insanlara sunmak için içeriklerin yazılması ne yazık ki yeterli değil. Mümkünse hatta amacınıza ulaşmanız için site içi ve site dışı linkleme konularına yoğunlaşmalısınız. Site için linkleme, örneğin makale içeriğinizde daha önceki yazılarından bir konu, bir kelime geçiyorsa ona link eklemeniz demektir. Bununla birlikte yayın aldıktan sonra backlink arayışına geçmelisiniz. Doğal yollarda backlink arayabileceğiniz gibi ajanslardan backlink satın alabilirsiniz. Sizin makalenizle ilgili paylaşımlarda bulunmuş insanlardan sitenize link isteyebilirsiniz.

Tüm bu işlemleri eksiksiz uyguladıktan sonra eğer makaleniz gerçekten kaliteliyse, kullanıcıya iyi bir hizmet veriyorsa google de hak ettiği yere gelecek, ilk sıralara yerleşecektir.