Seo’ya Giriş

seo-giris
Photo by Kobu Agency on Unsplash

Seo konusu kelime olarak mutlaka kulağınıza aşina olan fakat hakkında net bilgi sahibi olmadığınız konular arasında yer alır. Her geçen gün gelişen ve büyüyen teknoloji dünyasında dijital dünya da büyümekte, artık aklınıza gelebilecek tüm her şey internet üzerinden bulunabilmektedir. Eğer insanlara bir şeyler sunmak için internetten yararlanacaksanız, seo hakkında anlatacaklarımı mutlaka bilmeniz gerekir. Öncelikle seo’ya giriş konusundan bahsedelim. Arama motoru optimizasyonu kelimelerinin İngilizce karşılıklarının kısaltılmış hali olmaktadır. Var olan web sitenizin hedeflediğiniz sınırlamalar içerisinde rakiplerinizden daha üstün olmak ayrıca sitenizde trafik sağlama adına önemlidir. Bu yüzden seo’da ve site tamamında yapılacak düzenlemeler sıralamaya direk olarak etki gösterecektir. Eğer yeni baştan bir site tasarımı düşünüyorsanız seo uyumlu yapmalısınız. Var olan web sitenizin seo uyumlu olması için de bir takım çalışmalar gerçekleştirmelisiniz.

Var Olan Bir Web Site Nasıl Seo’ya Uyumlu Hale Getirilir?

Günümüzde uygulanan ve verim alınan site içerisinde seo uyumlu öğe değişiklikleri net kazanımlara, hedefe götüren başarılı çalışmalar olmuştur. Seo’nun önemi ise üst sırada arama sonuçlarında artık çok reklam bulunduğu için organik sıralamada ilk sırada yer almaktır. Örneğin; tatil kelimesini arattığınızda ilk 4 sıra reklamlarla doludur. Anahtar kelimeler genele gittikçe üst sıralara çıkmakta bir o kadar zorlaşmıştır. Seo kurallarına uymak, kaliteli içerikler üretmek, arama motoru botlarının sitenizde kolay gezinebilmesini sağlamak ve bununla birlikte insanların sizlerin sitesine link vermesini sağlamak ile seo sürecine girebilir, doğru başlangıçlar yapabilirsiniz.

Seo Terimleri

Herhangi bir kelime ile arama motoru girişlerinden kullanılan kelime seo terimlerinde anahtar kelime anlamına gelmektedir. Diğer önemli terim ise başlık etiketidir. Başlık etiketi sıralamada sizin yerinizi belirleyecek terimdir. 3. ana terim ise URL’dir. Adres kısımlarınız açıklayıcı ve net olursa başarı oranız o derecede artacaktır. Son terimimiz ise açıklama etiketidir. Açıklama etiketi google tarafından sıralama belirleyici olmaktan çıksa da sitenizi ziyaret edecek kişiler için önemlidir. Ne kadar açıklayıcı ve anlaşılır olursa site trafiğinizde o kadar artacağı için açıklama kısmını en net şekilde hazırlamalısınız.