Sosyal Medya Bağımlılığı Alışverişi Tetikler mi?


Photo by Clark Street Mercantile on Unsplash

Akıllı telefonların hayatlara bu kadar müdahale etmesinin nedenleri arasında kişinin kendisi yer alır.

Ekran süresi artıkça, telefonlarla, dijital araçlarla geçirilen sürede artacaktır. Peki, sosyal medya bağımlılığı alışverişi tetikler mi? Sorusunun cevabı hiç şüphesiz evet tetikler olacaktır. Sosyal medyanın alışveriş yapmaya teşviki son zamanlarda bir hayli yüksektir. Sosyal medyada takip ettikleri kişilerin eşyalarına, kıyafetlerine sahip olmak isteyen bir çok kişi vardır. Özellikle instagram bu konuda almış başını gitmiştir. Kişilerin kanaat önderleri, hayranlık duydukları kişiler, ünlü bir şarkıcı veya oyuncu gibi olma çabaları bu mecrayı adete reklam pazarı haline getirmiştir. Bu yolla yapılan satışlar artarak sizleri tamamen bağımlı hale getiren sosyal medya, daha hızlı alışveriş imkanından dolayı da tercih ediliyor. Oturduğunuz yerden bir mankenin üzerinde gördüğünüz elbiseyi beğenmek, bedeninize göre sipariş vermek sizlere mağazaya gidip, tek tek elbise denemekten daha kolay gelir.

Sosyal Medya Alışveriş İçin Güvenilir Bir Platform mu?

Günümüzde sosyal medya aracılığıyla yapılan alışverişlerin artış göstermesiyle bu alışverişlerin ne kadar güvenilir olduğu kafa karıştırıcı olmuştur. Sosyal medya alışveriş bağımlılığı facebook, instagram, whatsap platformlarında gerçekleşmektedir. Oldukça hızlı ve bir o kadar da kolay gözüken bu alışverişte dolandırıcı kişi ya da kişilerle karşılaşmanız an meselesi olabiliyor. İlla sosyal medya üzerinden alışveriş yapacağım diyorsanız bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle alınacak ürünün firması yasal olmalıdır. İade ve ürün gönderim politikalarının varlığını ve ayrıca tüketici yorumlarını incelenmeliler. Tüketiciler ürün ile birlikte faturanın kendine kargolanmasından emin olarak alışverişlerini tamamlamalıdırlar. E-ticaret Cayma Hakkı sayesinde satın aldığı ürün ya da hizmetten hiçbir neden göstermeksizin 14 gün içinde cayma hakkı olduğunu sorgulamalı, bu konularda oldukça önem vermelidirler.

Dijital ortamlarda kullanılan yapay zeka sayesinde yalnızca arkadaşlarınızla konuştuğunuz bir kıyafet ya da eşya bile karşınıza anında çıkabiliyor. Bir kez reklamı çıkan ürün artık tekrar tekrar karşınıza çıkarılarak daha cazip hale getiriliyor. Sosyal medya bağımlılığı olan kişilerin ise alışveriş bağımlısı olma sorunu neredeyse an meselesi haline gelmektedir.