Sosyal Medya Bağımlılığı Nasıl Geçer?

Photo by David Calderón on Unsplash

Sabah uyanır uyanmaz ilk yapılan aktivite nedir? 

Bu sorunun cevabı hiç şüphesiz akıllı telefonlara bakmak, sosyal medya hesaplarını kontrol ederek, fotoğraflardaki beğeni sayısını, yorumları incelemektir. Çoğu insan ben böyle değilim dese de yapılan araştırmalarda %70’lik kısımda görülen özellikler maalesef acı gerçeği ortaya koyuyor. İnsanlar elini yüzünü bile yıkamadan önce telefonlarında vakit geçirdikten ve tatmin olduktan sonra günlük işlerine dönüyorlar. 

Peki, bu durumun zararı nedir?

Sosyal medya gerekildiği gibi kullanılmadığında ya da instagram, facebook ya twitterde oldukça fazla zaman geçiriliyorsa, durum giderek kötüleşecek ve tüm hayat doğruları platformlara göre düzenlenecektir. İnsanlar artık kendi doğruları yerine fenomenlerin doğrularını, düşüncelerini önemseyerek o yönde adımlar atmaya başladılar. Öyle ki bir fenomen saçlarını x kuaföre yaptırdı diye tüm varını yoğunu o kuaföre gitmek için harcayan insanlar var. Takip ettiği tanınmış kişi kıyafetlerini x butikten aldı diye aynı yerden alışveriş yapanları da göz ardı etmeyelim! 

İnsanlar durumu kendinden çok daha iyi olan kişilerin gezdikleri, yedikleri her şeye ama her şeye özenerek hayatlarını o yönde kurmaya çalışır,  zamanla bir robottan farksız kalmazlar. 

Gelelim sosyal medya bağımlılığından nasıl uzak kalınacağına…

Yukarıda verdiğim örneklerden en az biri yaşanıyorsa önerilerimi uygulamanızda fayda var. Çünkü çok yakında sosyal medya tümüyle sizi ele geçirebilir! Sosyal medyanın faydaları azımsanmayacak kadar fazlayken neden zararlarını alasınız ki? Yararlı yazılım özelliklerine sahip platformlardan eğitici bilgiler almak varken bu denli acımazsızca kullanılır? Örneğin  yemek tarifleri sunan blogu takip etmek yerine tanınmış kişiyi takip etmek boşa harcanan zaman gibi! 

Ya da çocuk gelişimi hakkında yararlı bilgilere sunan kişinin sosyal medya hesabını takip etmek yerine arkadaşı ne giymiş nereye gitmiş diye takip eden kişilerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. 

Sosyal medyada beğenilmek asla uzun süreli bir mutluluk değildir!

Sosyal medyadan tamamen uzak kalmak maalesef gerçekçi olmayacaktır. Önemli olan bu cihazları dozunda kullanmak ve gün içerisinde belirli zamanlarda belirli bir süreliğine bakmaktır. Hatta uygulamalardan çıkış yapmanız da bağımlılığını azaltacaktır. Telefonunuzda en çok kullandığınız uygulamaları silmekte yeni bir başlangıç olabilir.