Sosyal Medya Dilimizden İlişkimizden Bir Şeyler Götürüyor mu?


Photo by Ben Kolde on Unsplash

Sosyal medyanın yararları olduğu gibi bir o kadar da zararları görülmektedir. Herkesin elinde olan akıllı telefonlar, mutlaka internetli olarak insanlara sunulmaktadır. Sınırsız bilgi erişimi yalnızca parmaklarınızın ucundayken, bu avantajı dezavantaja dönüştürmek neden?

Bu mecranın faydalarını almakta ya da zararları görmekte sizlerin elinizde olan bir durumdur. Sosyal medya her geçen gün büyüyerek birde kendine yeni bir dil çıkarmıştır. Bu dilin Türkçe’yle hiçbir alakası yoktur ve ne yazık ki Türkçeye büyük zararlar vermeye devam etmektedir. Türkçenin bozulmaya başlaması aslında son 4 ya da 5 yıldır artmıştır. İnsanlar sosyal medyaya verdikleri önemi kültürlerine, dillerine vermeyerek bu konuyu önemsememişlerdir. Fakat yıllar sonra yanlış kullanım sağlaya nesilden yetişen çocuklarda görülen dil yozlaşması, kafa karıştırıcı olacak, belki de Türkçe tamamen yok olacaktır! Bu durumla karşılaşma düşüncesi bile atalarımıza ihanet gibi durmuyor mu? Geçmişte büyük savaşlarla, dökülen şehit kanlarıyla alınan bu topraklarda hüküm sürmek hiçte kolay olmamıştır. Verilen emeklerin sonucunda böyle bir sonuçla karşılaşma ihtimali maalesef çok can sıkıcı… Değerlerimize sahip çıkmak, dilimize sahip çıkmak için sosyal medya kullanmayın demiyorum! Tabi ki kullanın fakat bu denli yani dilinizi, kültürünüzü unutturacak seviyede lütfen kullanmayın! Yapılan araştırmalarda günlük hayatta sosyal medya dili ile konuşulduğu görülmüştür. Hem genç kesim hem yetişkin kesim bu dili kullandıklarında, sanki marifet, iyi bir şey yapmış gibi birde insanların gözüne sokmaktadırlar. Garip konuşma tarzları, sesli harfleri kullanmadan yazışmalar, havalı gözükmek adına İngilizce ile Türkçeyi birleştirerek sohbetler, konuşmalar hiçte hoş bir durum değildir. Sosyal medya dili ile konuşan, yazan birini gördüğünüze ona değerlerimizi hatırlatmanız size düşen görevdir. Etrafınızda mutlaka bu şekilde konuşan, yazan arkadaşlarınız, sevdikleriniz yakınlarınız vardır. Onları kırmadan uyararak dilimizi koruyabilir, Türkçe’mize sahip çıkabilirsiniz.

Sosyal Medya Dilinin Faydası Yok mu?

Teknolojinin gelişmesi, internete her alanda ulaşım sağlanması ve akıllı telefon, tablet kullanım oranlarının artmasıyla sosyal medya dili ortaya çıkmıştır. Neredeyse her anınızda olan sosyal medya kullanımları, sosyal medya dilinin oluşmasına sebep olmuştur. Bozuk Türkçeye, garip kelimelere, anlamsız cümlelere artık her ortamda karşılaşabiliriz. Tabi ki sosyal medyayı kullanmayın demiyorum! Kullanın, yararlanın, zaman geçirin ama sosyal medya dilini sosyal medya da bırakın! Bu dili günlük hayata, mesajlaşmalara, okul hayatına yansıtmak sorun teşkil edecek, hayatınızda olumsuzluklara neden olacaktır. Örneğin; ilkokulda yazılı kağıtlarında bile sosyal medya diline rastlanmaktadır. Öğretmenler bu konudan oldukça şikayetçidir. Türkçenin, sosyal medya dili ile karıştırılması zamanla daha da artacak gibi gözüküyor…