Sosyal Medya Karlı Pazarlama Teknikleri

Photo by Le Buzz on Unsplash

Her geçen gün kullanıcısı sayısı artan sosyal medya da artık yaptığınız işleri pazarlayabilir, karlı verimler elde edebilirsiniz. Bununla birlikte sosyal medya pazarlamasında istediğiniz hedefi tutturamadıysanız bu yazı size yardımcı olacak.

Sosyal Medya Doğru Pazarlama İçin Ne Yapılmalı

Çalışmalarınızın doğru, sonuç getirebilecek kriterlerde olması bu yolda atılan adımlara bağlıdır. Çok küçük bir hata bile ya da dikkat etmediğiniz bir özellik bu pazarda olumlu sonuçlar elde edemeyeceğiniz anlamına gelebilir. Hatta markanıza, yaptığınız işe geri dönmesi güç zararlara yol açabilir. Eğer sosyal medya stratejiniz yok ise başlamanız gereken yer hedef kitle, rekabet, işin kapasitesi olmalıdır. Daha sonra bir hedef belirlenmeli, içerik pazarlaması için doğru stratejiler ortaya konmalı. Belirlenen hedef de örneğin baz alınan sosyal medya hesabında takipçi sayısı da yer almalıdır.

Sosyal medya pazarlaması için taktik olmazsa olmaz altın kurallar arasındadır. Bu esnada hangi ağlar kullanılacağı hangi sıklıkla ve nasıl içeriklerle paylaşılacağı belirlenir. Ayrıca bu paylaşımlarla ilgilenmeniz oldukça zaman alıcı ve uzmanlık isteyen bir alan olduğu için paylaşımlardan kimin sorumlu olacağı, hangi içeriğin paylaşılacağı taktikleri ortaya konmalıdır. Stratejilerde son aşama ise kontrol aşamasıdır. Sonuçların analiz edilerek, eksik ya da hatalı aşamaların belirlendiği bu aşama, sosyal medya sürdürebilirliğin ve müşteri döngüsünde önemlidir.

Hedef kitlenizin kim olduğunu anlamak ve stratejilerinizi bu yönde belirlemek için araştırmalar yapmalısınız. Araştırmalarınızda hedef kitlenin hangi markaları takip ettiği nasıl etkileşim gösterdiği, hangi sosyal ağları kullandıkları ve hangi saatlerde daha çok aktif olduğu sorgulamaları yapılabilinir.

Bir diğer önemli nokta ise sosyal medya bütçesidir. İnsanlara sunduğunuz ya da para kazandığınız işinizi sosyal medya ile büyütmeniz diğer reklam yöntemlerine göre çok daha hızlı, elverişlidir. Sosyal medya uzmanları bu konuya hakimlerdir. Eğer uzmana vereceğiniz yeterli bütçeniz yok ise internet üzerinden sosyal medya kurslarına katılarak kendi işiniziniz sosyal medyasını bilinçli bir şekilde yapmanız mümkündür. Paylaşımlara gelen olumsuz yorumlarda yorumu önemsemek ve gereken açıklayıcı mesajı yorum sahibini de etiketleyip cevaplamanız potansiyel müşterilerinin ilgisini çekecek doğru bir adımdır.