Sosyal Medyanın Blog’a Faydaları

Photo by Jesus Kiteque on Unsplash

Bloglar uzun ve ciddi sabırla birlikte emek gerektiren süreçten geçerek hazırlanırlar. Sosyal medya ise kısa kısa formatlı aynı zamanda hedef kitleye giden yolda en etkili ve en hızlı ulaşma imkanı sağlayan platformlardır.

Aynı zamanda yapılan iş alanına göre tercihinizi yapabilirsiniz. Daha resmi ve daha kurumsal konulu bir tanıtım, reklam yapılacaksa sosyal medya platformları arasından twitter tercih edilebilir. Genç kitlenin oldukça fazla zaman geçirdiği instagram ise her türlü reklam içeriği için uygun, düşük bütçeli dijital reklam araçları arasındadır. Gelelim her iki platformun birbirlerine olan azımsanmayacak katkılarına!

Sosyal Medya ve Blog Entegrasyonu Yapmak

Aslında işin püf noktası tamamen sosyal medyanızın aktif olarak kullanılmasına ve blog ile birlikte kullanılmasına bağlıdır. Tabi blog tanıtımlarında sosyal medya doğru kullanmak gerekir. İki dijital platformu da doğru kullanarak birbirlerine katkı sağlaması için;

  • Blog içeriğinize herkesin görebileceği yere paylaş sekmesi koyabilirsiniz. Böylelikle sosyal medya platformları üzerinden de paylaşım yapılmasını sağlayabilirsiniz. Eğer blog amacınız bilgi vermek ve herhangi bir konu üzerinden analiz yapılan yazı içerikleri ise insanların fark etmesine yönelik çalışmalarda bulunun.
  • Daha fazla takip ve daha fazla etkileşime ulaşmak için yine blogunuza sosyal medya hesaplarınıza direk olarak bağlanan linkler ekleyin. İlgi çekici bir blog organik sosyal medya takiplerini de beraberinde getirmektedir.
  • Bir diğer önemli detay ise başka bloglarda kendi blogunuzun reklamının yapılmasıdır. Bu işlem yine trafiği artıracak ve kesinlikle fayda sağlayacaktır.
  • Her fırsatta etkinlikler düzenlemek insanlarla tanışmanıza ve iz bırakmanıza etkisi olacak ve blog kitlenizin artırma konusunda çalışmalarınız başarıya götürecektir.

Sosyal medya ile bir bütün oluşturarak blogunuzu hareketlendirmenin püf noktaları tabi ki bu maddelerle sınırlı değildir. Blog içerikleriniz ve blog yazısının tanıtımını belli koşullara göre uygun olarak ayarlamak gerekir. Başlıktan, uygu pikselli görsellere, blog ile bağlantılı sosyal medyalarınızda kullanılan linklere kadar dikkat etmelisiniz. Tüm bu yöntemler ile hazırlanan ve her aşamada dikkat edilen içeriklerin doğru zamanda doğru şekilde paylaşılmasıyla, blog ve sosyal medya hesaplarınızı geniş kitlelere duyurmak mümkündür.