Teknoloji, Eğitim ve Gelecek

teknoloji-egitim-gelecek

Teknoloji her geçen gün gelişerek, insanlara kolaylık sağlamaya devam etmektedir. Teknolojinin azımsanmayacak ve dikkat çeken faydaları listesinde ilk sırada şüphesiz eğitim yer alır. Eğitim alanın teknolojiden yararlanılarak hem zamandan, hem de paradan tasarruf edilebilir. Eğitim insanın doğduğu andan beri sahip olduğu güçlerinin ve yeteneklerinin ortaya çıkmasına direk olarak hizmet vermektedir. Teknoloji, insanların eğitim aracılığıyla gelişmesi için önemli ve temel basamak arasına çoktan girmiştir bile. Gelişen teknoloji sayesinde eğitim yoluyla kazanılan tüm birikim ve beceriler daha bilinçli olarak da uygulanır. 21. yüzyıl teknoloji alanında ilerlemelerin bir o kadar hızlı ve pratik gerçekleştirildiği için bilgi çağı olarak da adlandırılır. 

Bilgi Teknolojileri

İçinde bulunduğumuz yıldan 5-6 yıl öncesinde hayatımıza giren, bilgi teknolojilerine internet aracılığıyla ulaşmak, eğitim anlamında büyük yararlar sağlamıştır ve sağlamaya da devam edecektir. Teknoloji sayesinde hangi alanda olursa olsun dersler almak isteyen kişiler, yalnızca bir tık ile ders almaya başlayabilir. Online olarak derslerin yanı sıra, videolu serilerle de başvurulabilir veya birçok akademik makaleye arama motorları sayesinde ulaşabilinir. Örneğin İngilizcenizi geliştirmek ve İngilizce konuşmak için günlük sadece 20-30 dakika alacağınız birebir dersleri online platformdan alabilirsiniz. Nerede olursanız olun ev konforunda alacağınız derslerle İngilizce konuşabilirsiniz. Akıllı telefonlarınızla da alacağınız derslerde yapay zekanın tüm gelişmişliklerinden yararlanılır. 

Yine herhangi bir dil öğrenmek için internete başvurduğunuzda, karşınıza çıkacak teknoloji ile uyumlu sitelerde ilk olarak sizlerin seviyesini belirleyecek özel yazılımlı programlar devreye girer. Kısa bir seviye belirleme testinin ardından hangi seviyede olduğunuza göre program hazırlanarak, istediğiniz saat ve günlerde ders almanız sağlanır. Böylelikle herhangi kurs kalabalığına girmeden istediğiniz alanda ve seviyede dersler almaya başlayabilirsiniz.. Artık insanlar için bir vazgeçilmez haline gelen teknoloji konusunda Dünya ile yarışmaya az kalmıştır. Türkiye de ki tüm bu olumlu gelişmeler eğitim ve öğretim sistemine de yansıyarak insanların istediği anda istediği bilgiye ulaşma imkanı sunar. Yapay zeka, online öğrenme ortamları, bulut teknolojisi, mobil teknolojiler, sanal gerçeklik, simülasyonlar eğitim teknolojilerine örnek verilebilir.