Teknoloji Harikası Hayalet Uçaklar

Körfez Savaş’ından hemen sonra ortaya çıkan hayalet kelimesi aslında bu teknoloji de kullanılması biraz gariptir. 90’lı yıllarda savaş ardından hemen sonra hayalet uçak görülmüştür. Stealth olarak bilinen bu terimde geçmişten gelişerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Amerikalıların tekelinden çıkarak önce Ruslarda sonra Çinlilerde sonrada tüm Dünya ülkelerinde görülmeye başlanmıştır. 

Photo by Matt Artz on Unsplash

Uçak Teknolojisinin Tarihi

İşin biraz da tarihinden bahsedelim. Teknoloji bu noktaya ilk olarak 1.Dünya Savaş’ında karşılaşmıştır. Savaşta kullanılan uçaklar hem sayısı az hem de kapasiteleri yetersizdi, fakat etkileri çok büyüktü. Savaştan sonra muharebe sayıların değişmez oyuncası olarak belirlenen uçaklar, o tarihten itibari ile geliştirilmeye başlandı.

Uçaklar geliştirilirken onlara karşı savunma yöntemleri de geliştirilmesi gerekiyordu. Tabi ki ilk etapta radar ya da tespit sistemleri olmadığı için insan gözü ve kulağına ihtiyaç duyularak farklı aletler tasarlanmıştır. Teknoloji zamanla gelişerek 1920lerin sonu gibi radar teknolojisi askeri dünyanın içerisine girdi. İlk dönem radarlar oldukça ilkellerdi ve tespit kapasitesi bir o kadar da azdı. Yalnızca kendilerine yaklaşan uçakları tespit etmekteydiler. 2.Dünya Savaş’ında da kullanılan radar sistemi yinede insan gözü ve kulağına ihtiyaç duyularak ateşleme yapıyordu. Savaş sonrasında meşhur soğuk savaş başlayarak, hayalet uçak teknolojisi önem kazanmaya başladı. İlk dönemlerdeki hayalet uçaklar da düşman radarlarına yakalanmanın iki yöntemi vardı. Ya düşmanın göremeyeceği oldukça yüksekten uçmak ya da radar altından uçarak radarlara yakalanmamaktı.

1950’li yıllarda Amerikalıların U2 Casus uçağı ortaya çıktı. U2 çok değişik bir uçaktı ve jet motorluydu. Tasarımı tamamen yüksek hızda yüksek intibalarda uçmak içindi. Bu uçak göreve başladıktan sonra uzun yıllar boyunca Sovyet hava sahasında kritik casusluk aşamalarında bulunmuştur. Ruslar uzun yıllar U2 hayalet uçağı karşısında çaresiz kalsa da 1959 yılında karadan havaya füzeler sayesinde uçak vuruldu. Uzun yıllar Amerikalılar Rusya’ya uçak sokamadılar. Görüldüğü üzere uçak teknolojisi her zaman yaşanmış deneyimlerden ve ihtiyaçlardan ortaya çıkarak geliştirilmiştir. Stealth teknoloji ve yüksek bütçe kullanılarak radarların kolay kolay yakalayamayacağı uçaklar üretilmeye ve kullanılmaya devam edilmiştir.