Teknoloji İle Felç Tarih Mi Oluyor?


Photo by Piron Guillaume on Unsplash

Teknolojik gelişmelerin bu denli hızlı yaşanması şüphesiz tıp alanına büyük fayda sağlamıştır.

İnsan hayatını kolaylaştıran teknolojik buluşların ardından bilim insanları felçli hastaları tedavi etmede yeni bir yöntem geliştirdi. Felç bilindiği üzere hayat beyni besleyen kan damarlarındaki akışın durması veya sorun göstermesiyle beyin hasarlarıyla kendini gösteren sağlık sorunudur. Bilim insanları beyin implantları ile felcin etkilerini azaltmaya yönelik çalışmalar başlatmıştır. Teorilerine göre implantlar sayesinde omurilik incinmelerini tedavisi mümkün, özgürce hareket etmeleri an meselesidir. Tıp alanında yaşanan bu gelişmeler önümüzdeki yaklaşık 10-15 yıl arasında daha da yaygınlaşacağı söz konusu.

Felç Tedavi Deneyi

Bu tür deneyler genelde hayvanlar üzerinde yapılarak ortaya çıkan tepkimeler ve sonuç ile hareket edilmektedir. Fransız nörolog Grégoire Courtine ekibi ile birlikte makak maymunun omuriliğini yarıdan daha az keser. Daha sonra maymunun sağ bacağının felç geçirmesine neden olur. Maymunun tekrar ayağa kalkıp yürümesi için kafatasına motor korteksinin bulunduğu noktaya kayıt yerleştirir. Maymunun sakatlandığı bölgenin tam olarak alt kısmını da esnek yapılı bir elektrot ped yerleştirirler. Böylelikle iki cihazı kablosuz olarak birbirine bağlarlar. Sonuç olarak bu tekonolojik sistem sayesinde maymunun yapmak istediği hareketler algılanarak anında omuriliğe elektriksel uyarı gönderir. Ardında da maymunun sağ ayağı tekrar hareket ettirdiği görülür. Maymun yürümeyi düşünür düşünmez adım da atmış olur.

Teknolojik Gelişmelerle Sağlık Sorunları Tarihe Karışıyor

Yapılan çalışmalar geçtiğimiz yıllarda laboratuar hayvanları ve küçük bir grup insanın makine bağlı geliştirilmiş implanlar ile düşünceleriyle hareket etmeyi başardı. Teknoloji donanımlarla geliştirilen sisteme göre ekrandaki imleci ve robot kolunu hareket ettirerek kayda değer gelişmeler elde ettiler.  Günümüzde ise bilim insanları felce kalıcı bir çözüm bularak bu sorunun vücuda zararlarını en aza indirgemeyi planlıyor. Akıl okuyan teknolojinin kablosuz bir şekilde vücuda bağlanarak Grégoire Courtine’nin sinir paydası olarak adlandırdığı teknolojiyle insanlar tekrar uzuvlarını hareket ettirebilecek. Üniversitelerde yapılan deney ve çalışmaların ardından duyular ve bazı yetiler için geliştiren bu implantların felce çözüm getirmesinin yanı sıra bu teknolojiyle protez yardımıyla körlük ya da Alzheimer hastalığına çare olabileceği görüşünde…