Teknoloji Nereye Gidiyor?

Photo by Samuel Zeller on Unsplash

Son zamanlarda insanların akıllarını karıştıran bilgisayar devri bitiyor mu konusundan bahsedelim. Bilgisayarlar hayatlardan göçüp gidiyorlar mı? Yoksa farkında olmadan hayata geri mi geliyor? Bu durum kullanıcıdan kullanıcıya değişmektedir. Kullanıcılar eğer sadece sosyal medyada dolaşıp, WhatsApp da mesajlaşma kullanıyorsa bir cep telefonu yeterli olacaktır. Ama bir şeyler üretip insanlara sunuyorlarsa bilgisayarsız olmayacaktır. Video içeriği oluşturma, yazılım üzerine programlar geliştirme, web tasarımı yapma işlemi mutlaka bilgisayarlar üzerinden yapılır. Teknoloji geliştikçe işlemciler, ekran kartları, ramler, ana kartlar, bellekler, diskler yavaş yavaş büyüyor. Kapasite olarak büyürken boyut olarak git gide küçülürler. Bilgisayar devrine bakılacak olursa, ramler, işlemciler istekleri karşılıyor fakat bilgisayar devri asla bitmiyor. 

Bilgisayarlar daha çok hayata girerek, televizyonlarda, akıllı saatlerde, atmlerde, ekranlarda bilgisayar sistemi kullanılmaktadır. Akıllı evleri bile bilgisayarlarda oluşturulan yazılımlar yönetmektedir. Teknoloji de yer alan akıllı cihazların tümü neredeyse bilgisayardan faydalanılarak oluşturulmuştur. Biz kocaman bir teknoloji devrindeyiz. Teknolojinin son noktasına gelmişken geri geri gitmeye başlamıştır. Kısacası teknoloji nereye gidiyor ne yapmaya çalışıyor çok farklı bir noktadır. İnsan hayatını kolaylaştırmak amaçlı ilerlediği kesindir. Bilgisayar devri ise asla bitmeyerek aksine kullanıcının isteklerine göre şekil almaktadır. Kişinin bilgisayarla işi olmayabilir. Bilgisayar kullanan ayrı bir kitle vardır.

Ne kadar bilgisayar kullanıcılarının bir kısmı telefonlara yönlense de, web geliştirici, mobil geliştiricisi, video düzenleyen, grafik tasarımcı ve işlerini yöneten kitleler vardır. Bütün her kitlenin amacı farklıdır ve bununla birlikte tüm bunları bir arada yapan kişilere bilgisayar devri bitti denilmez. Bilgisayarlar gerçekten hayata yön vermektedir. Tabi iyi yanları olduğu kadar kötü yanları da vardır. İnsanların ihtiyaçlarına doğrultusunda teknoloji ve bilgisayar kullanımı şekillenmektedir. Hatta yakında bilgisayarla müdahale edilen birçok teknolojik araçlar piyasaya sürülerek daha çok bilgisayar kullanımı teşvik edilecektir. Günümüzde neredeyse video düzenleme, fotoğraf düzenleme, müzik indirme işlemlerini bilmeyen kişiler yoktur. Bu kişiler daha da ileri giderek kendini geliştirmek istediklerinde ilk yapacakları şey bilgisayar üzerinden, arama motorlarından kendilerine uygun bilgileri toplayarak, işlerini kolaylaştırma alanında adımlar atmak olacaktır.