Türkiye’de Teknoloji ve Yazılım

turkiyede-teknoloji-ve-yazilim
Photo by Hack Capital on Unsplash

Teknoloji ve yazılım insanların çok fazla daha önem verip bu alanda sürekli üretmesi gereken bir konudur. Son zamanlarda sanayi alanına bakıldığında bir sıçrama gözükse de istenilen ivme henüz yaşanmamıştır. Yazılım tabi ki gelişmeye çok müsait olan bir alandır. Türkiye’nin bu konuda daha etken olması yeni fırsatlarla mümkündür. Katma değerli satış yapıp ürün geliştirebilinecek alan yazılımdır. Önümüzdeki yıllarda bütün ekonomiye katkı da bulunabilmesi için yazılım konusunda gelişilmesi gerekir. Gelecekte yazılım, teknoloji, bilişim konularının gelişebilmesi için başlangıçta eğitim alanında büyük adımlar atılması gerekir. Üniversitelerin artması, bu alanlarda yeni bölümler açılması çözüm yolları arasında ilk sırada yer alır. Hem sistemi hem ürünü üretmek yine teknoloji ve yazılım konularında başarılı olabilecek hamleler arasında yer alır. Çünkü bu şekilde hem potansiyel müşteri ile büyüme, hem de sürekli olarak kendilerini geliştirebilme imkanı doğar. 

Güvenli Şehir Teknolojileri

Teknolojiyi iyi anlamda, iyi amaçlarla kullandığınızda büyük gelirler elde edebileceğiniz gibi piyasa da ki yerinizi de garantiye almış olursunuz. Bir şirketin güvenlik sistemlerinin, başbakanlığın, bakanlıkların ya da polislerin kullandığı güvenli şehir teknolojileri işin iyi tarafından yararlanılarak kullanılır. Yüz tanıma için kullanılan sistemden de esinlenerek oluşturulmuş teknoloji de şehir de her hareket izlenebildiği gibi, aracın marka modeli, plakasına kadar net bir şekilde bulunur. Bir insanın şüpheli hareketleri incelenerek takip edilebilir. Saniyeler içerisinde görülen kişinin o aranan kişi olup olmadığını mükemmel yazılım teknolojisi ile ortaya çıkaracaktır.

2015 yılında yaşanan terör sorunları ardından daha çok önem verilen güvenli şehir teknoloji ürünleri hızla gelişmeye devam edilmekte ve bu konu yurt dışına ihracat yapılarak ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Yaygınlaşması zaman alsa da Türkiye hiç de fena bir konumda değildir. İzlemenin her an çok büyük faydası mevcuttur. Türkiye’ye bir takım fırsatlar getiren teknoloji ile Dünya’da önder olma şansı yüksektir. Güvenli şehir teknolojilerine örnek gösterilmek gerekirse polis araç üzerine monte edilen akıllı sistemler örnek verilebilir. Yüz tanıma, plaka tanıma sistemi ile yanından geçen her araç fark edilecek ve polisler daha hızlı şekilde hareket edebilecektir.