TV Reklamları Avantajları


Photo by Yucel Moran on Unsplash

Son 10 yıldır neredeyse gündemde olan ve net bir sonuca ulaşılamayan dijital ve TV reklamları konusunda merak ettiklerinize bu yazıda bulabilirsiniz.

Dijital dünyanın reklamcılığa kattıkları gerçekler hafife almamak gerekse de halen TV reklamcılığı çekici kılan unsurlar da bulunmaktadır. En etkili mecra olan TV üzerinden yayınlanan her bir reklam günlerce, aylarca hatta yıllarca konuşulabilecek nitelikte olmakta. Bununla birlikte en fazla erişim yine televizyon aracılığıyla gerçekleşiyor. Ülkemizde TV izleme oranlarına bakıldığında en çok erişim sağlayan ülkeler arasında ilk sırada yer aldığımız görülüyor. Televizyon reklamcılığı ile birlikte hemen hemen herkese kolayca ulaşmanız an meselesidir. Bu erişebilirliğin nedenine gelirsek, akıllı telefon kullanma oranını inceleyebiliriz. Herkesin akıllı telefonu olmadığı, ama her evde televizyon olması başlıca önemli bir nedendir

En Uygun ve En Etkili Mecra; TV

Televizyon reklamcılığı dijital reklamcılığa göre maliyetli olarak gözükebilir. Erişim oranlarına bakıldığında maliyetine değdiğini anlayabilirsiniz. Milyonlarla kişiye aynı anda ulaşmak için her bir kişi başına ödemeniz gereken miktar çok düşük olur. Belirli bir hedef kitleniz var ve bu hedef kitleye ulaşmak istiyorsanız tabii ki TV reklamları sizin için maliyetli olabilir. Genel kesime hitap etmek için televizyon kadar etkili, hızlı bir mecra bulamayacağınızı söylemek isterim. İnsanların en fazla zaman geçirdikleri mecrada alınan 2018 RTÜK verilerine göre günlük ortalama TV izleme süresi 3 saat 34 dakikadır. Sosyal medya da geçirilen ortalama vakit ise 2 saat 46 dakika olarak yansımıştır. Gençlerin sosyal medyayı daha uzun süre ve daha vakit kullandığı ortadadır. Ama Türkiye’yi yalnızca genç kesim değil her yaştan insan temsil eder. Bu yüzden gençler olarak genelleme yapmak yanlış bir düşünce olmaktadır.

Televizyon En Güveniliri

Günümüz markalarına bakıldığında tv reklamları vermek halen bir üstünlük, bir statü göstergesidir. Televizyon reklamları için reklam kopyası hazırlamak ve tek tek kanallarda kullanmak belli bir maliyet gerektirir. Kişi başına maliyeti düşük olsa da yine de bu gerçeği bilerek hareket etmenizde, karar vermenizde fayda vardır. Tüketicilerin düşünceleri ise bakıldığında TV’ye reklam veren markaların büyük marka olduğudur.