Yakın Gelecekte İş Arkadaşınız Robot Olabilir

Photo by Alex Knight on Unsplash

Bundan birkaç sene önce “yakın gelecekte iş arkadaşınız robot olabilir” denilse herhalde güler geçerdik. Günümüz teknolojisi ve yapay zeka sayesinde tüm işletmeler artık robotik meslektaşlarıyla çalışmaya hazır olmalıdırlar. Geçmişte insan gücüyle yapılan fabrikasyon işlemlerinin çoğu akıllı araç, gereçlerle otomatik olarak yapılmaktadır. Bu bile aslında gelecekte yapay zeka ve robotik sürecin yerine insan yerini almaya devam edeceğinin göstergesidir. Bununla birlikte kısman insan ve kısmen robot iş gücüne doğru ilerlemekteyiz. İşletmelerin bu düşünceyi ve yeniliği benimsemesi, onların yararına olacaktır. Çünkü daha stratejik, zorlayıcı ve bilişsel kullanmak için insan ve makine yaklaşımını benimsenmelidir. İşletmeler bu sayede daha kısa sürede daha iyi işler ortaya çıkarabilirler.

Günümüz teknolojisi bu benimseme sayesinde her gün belirli bir düzen ile tekrarlanan görevleri yerine getirebilecek robotik sürecin mümkün olduğunun ipuçlarını vermektedir. Rekabet gücünün korunması için tedbiri elden bırakmamakta gerekir. Gelişmiş teknolojilerine ve yapay zeka teknolojisinin kuruluşlarını nasıl etkileyeceği konusunda detaylıca düşünmeleri daha sonra kararlar vermeleri gerekiyor. Bir yandan da teknik olarak robotlardan yararlanma sonucunda asla işletmelerde çalışan kişilerin değerini hiçbir şekilde azaltmayacağını bilinmelidir. Robotların insanlara olan yararlı etkilerini almak için asla geleneksel iş yöntemlerinin yerine almaması sağlanmalı. Burada önemli olan ticaret ve muhasebe deneyimi yeteneklerine STEM (bilim teknoloji, mühendislik ve matematik) ekleyerek düşüncenin çeşitliliğini artırmaktır.

STEM sayesinde problem çözme ve en iyi sonuçlar elde edilir. Günümüz teknolojisi ile bu konuyu örneklendirmek gerekirse, firmaların blok zincir sunumlarının olgun ve ölçeklenebilir tasarımlarını daha kolaya indirebilmek kriptograf, fizikçi, matematikçi ve yazılım mühendisi gibi konularda yetenekli insan gücüne ihtiyaç duyuluyor. Öğrenme kültürüne sürekli bağlı kalmak şartıyla tabi ki teknolojiden yararlanabilinir. Yapay zeka eklenerek ve elektrik ile hayata tutunan robotlara bir beceri yüklemek sanıldığının aksine oldukça zordur. Bu yüzdendir ki tüm zorlukları aşarak, değişim hızına ayak uyduracak alt yapıda olacak çevik, yumuşak iş gücünü yavaş yavaş inşa etmelidir. Unutulmamalı ki,  geleceğin karmaşık sorunlarını çözmek yalnızca teknolojiye uyum ile mümkündür! 

.