Yazılıma Nereden Başlanmalı?

yazilima-nereden-baslanmali
Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash

Herkesin hayallerini süsleyen yazılımcı olma fikri için bir şeyler yapmak bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Teknoloji gün geçtikte gelişiyor, yazılıma ve programlamaya olan ihtiyaçta doğru orantıda artıyor. Hiçbir zaman tabiri caizse ekmeksiz kalmayacağınız bu alanda yapılan çalışmalarınız ilk başta sizi zorlasa ve oldukça karmaşık gözükse de ileride pratikleşerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu etken tamamen sizlerin istediği ve öğrenimi için tercih ettiği yola bağlı olarak değişir. Programlar onlarca farklı komutta yazılım dilleriyle yazılabilir. Bu kadar farklı yazılımı nasıl öğreneceğim dediğinizi duyar gibiyim. Fakat gözünüzü korkutacak bir durum değildir. Sizler yazılım dili ve algoritma üretmeyi öğrendikten sonra her şey çorap söküğü gibi gelişecektir. Mühim nokta kendinizi geliştirebilmeniz, eğlenmenizdir. 

İlk etapta öğrenebileceğiniz belli başlı yazılımlar vardır. Bunlar ise yazılımcı olmak yolunda sizleri başarıya götürecek her zaman işinize yarayacak noktalardır. HTML ve CSS günümüz web sitelerinin tamamında kullanılan iki teknolojidir. Web sitelerini kullanıcılarıyla etkileşim haline getirmeyi sağlayan yazılım ise Javascript olmaktadır. Bu 3 yazılım dilini bildikten sonra son derece zevkli, göze hitap eden web siteleri projelerinizi hayata geçirebilirsiniz. Bu teknolojiler kısa vadede öğrenmesi kolaydır ve uzun vadede ise size her anlamda yetecektir. Sizler bu yollar arasında en etkili olanı tercih ettiğinizde başarmak için adım atmış olursunuz.

Yazılım Nereden Öğrenilir?

Yazılımcı olmak ve yazılımı tam anlamıyla kavramak için yazılım nereden öğrenir araştırmaları yapıyorsanız, kitaplarla başlayabilirsiniz. Piyasada mevcut olan yazılım kitaplarını satın alarak ve içerisinde yer alan kod örneklerini uygulayarak bu yola girebilirsiniz. Sizlere oldukça fazla yetenek katacaktır. Diğer öneri ise Türk yazılımcılarının paylaştığı video serilerini izlemektir. HTML ve CSS yazılım dillerinin bir arada olduğu seriler ayrıca JS baştan sona anlatan videolara ulaşılabilinir. Eğer İngilizceniz yeterli ise İngilizce olarak videoları dinlemeniz gerekir. Daha sonra yeteri kadar bilginiz dahilinde kendinizi geliştirebileceğiniz projeler uygulayabilirsiniz. Ödev gibi zorunluluklarınız olmadan projeleriniz üzerinde çalışmak ta mümkündür. Kişisel bir web sitesi, saat uygulaması ya da hesap makinesi projeleri ile öğrendiklerinizi geliştirebilirsiniz.