Yeni Bir Hizmet Pazarlama Teknikleri

Photo by Marten Bjork on Unsplash

Mevcut bir sektörde yeni bir ürün veya girişimci ruhunuzun da katkısıyla bir fırsat keşfettiğinizde gerekli pazarlama teknikleri sürecine uyum sağlamalısınız.

Gereken finansal gücünüzle birlikte iş gücünüzde varsa bence yeni ürün denemesi için uygun planlama sürecine zaman kaybetmeden başlamalısınız. Fakat her girişimcilik faaliyetinde olduğu gibi yeni bir ürün denemesinde mevcut riskleri olduğunu söylemek isterim. Amerika’da yapılan araştırmaya göre yeni ürün denemesinde 10 faaliyetten en fazla 2 tanesi başarılı olunduğu gözlemlenmiştir. Kaybetme riski bütçeye olan zararı göz önünde bulundurmalı ve yeni ürün veya hizmet sunulurken izlenmesi gerekilen aşamalara uyulmalıdır. Bu aşamalar;

  • Talebi olan bir ürünü piyasaya sürmek: Arz talep ilişkisini sanırım bilmeyen yoktur. Pazarlama teknikleri arasında önemli bir konu olan arz-talep ilişkisini bilmektir. Bir ürün ortaya çıkarılacaksa müşteri talepleri göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Satış kanallarını belirlemek: Ürünü kullanılacak hedef kitle doğru bir şekilde belirlendikten sonra geriye kalan tek şey onlara nasıl ulaşılacağıdır. Satış kanalları arasından ürüne, kitleye en uygun olanını tercih etmek nihai tüketiciye en kısa sürede ulaşım sağlar.
  • Doğru süreli planlama: İşe başlamadan önce yeni üründen beklenen sonucu almak ve başarıya ulaşmak için en az bir yılınızı bu işe adayın. Çünkü varılmak istenilen sonuca bir günde asla ulaşılamayacaktır.
  • Marka seçimi: Yeni ürünün hafızalarda kalması ve daha çok kişiye ulaşması için markanızın kısa, yenilikçi aynı zamanda çarpıcı olması gerekir.
  • Birden fazla kanalda tanıtım yapın: Yeni ürün için yalnızca web sitesi üzerinden değil, diğer reklam kanallarını da kullanarak bu tanıtımlara bütçe ayırmanız önemli bir konu olmaktadır.
  • Ürün testleri: Ortaya koyduğunuz ve iddialı olduğunuz ürünü denetmeden yani bir nevi teste sokmadan başarılı olmanız mümkün değildir. Piyasa da o kadar fazla benzer ürün arasından farkınızı ortaya koymak için mutlaka ürünlerinizi doğru yöntemlerle test ettirin.
  • Sürekli ilerleyin: Pazarlama teknikleri arasında son hamle sürekli ilerleme üzerinedir. Mevcut müşterinizi yani sizi tercih eden sürekli müşterinizin ek satış yapmasını sağlamak için indirimler kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Böylelikle yerinizde saymaz ve gerekli finansal destek ile büyüme yoluna gidebilirsiniz.